Trwa ładowanie...
ddd7yul
ddd7yul

Peugeot 208 T16: pierwsze zwycięstwo

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ddd7yul

Peugeot 208 T16 wywalczył swoje pierwsze zwycięstwo w karierze. Craig Breen z Peugeot Rally Academy triumfował w Rajdzie Akropolu - trzeciej rundzie samochodowych mistrzostw Europy - dokładnie 30 lat po pierwszym sukcesie słynnego 205 T16.

W 1984 roku Peugeot wywalczył pierwsze ważne zwycięstwo podczas drugiej rundy Rajdu Francji (Tour de Corse), które było zasługą Ari Vatanena, zasiadającego za kierownicą modelu 205 T16. Trzy dekady później Kevin Abbring z Peugeot Rally Academy uczcił pierwsze międzynarodowe wystąpienie nowego 208 T16, notując najszybszy czas już na drugim OS-ie. Był to zaledwie początek wielkiej przygody nowego auta R5 w legendarnym Rajdzie Akropolu, które zwyciężyło w klasyfikacji generalnej.

Za sprawą mieszanej nawierzchni, rajd Grecji był jednym z najtrudniejszych w tym roku, przy czym dodatkowych kłopotów przysporzyła zespołowi Peugeot pogoda. Na przemian padało i świeciło słońce.

ddd7yul

Irlandczyk Craig Breen, który startuje z pilotem Scottem Martinem, wniósł znaczący wkład w rozwój 208 T16, w związku z czym dobrze wiedział, że nowy model jest jednym z najgroźniejszych graczy, startujących w słynnym Rajdzie Akropolu. Kierowca zdominował cztery etapy (OS3, OS6, OS7 i OS11) i wysunął się na prowadzenie na OS6 po tym, jak jego kolega z zespołu Kevin Abbring opuścił wyścig.

(fot. Peugeot)

Ostatecznie Breen zakończył zmagania w czasie 8,1 sekundy krótszym od drugiego na mecie Bryana Bouffier. Kajetan Kajetanowicz, prowadzący Forda Fiestę R5, był trzeci - ze stratą ponad 40 sekund.

(fot. Peugeot)

To spektakularne zwycięstwo było nie tylko pierwszym ważnym międzynarodowym triumfem Craiga Breena w jego karierze, ale również pierwszym zwycięstwem Peugeot Rally Academy i modelu 208 T16. Craig Breen został też nagrodzony wyróżnieniem Colin McRae Flat out Trophy. - Czuję się, jak król świata. Samochód był bezkonkurencyjny na szutrze i na asfalcie. To moje pierwsze zwycięstwo w międzynarodowych mistrzostwach - powiedział po wszystkim Breen.

ddd7yul

W przyszły weekend, wraz ze swoim 208 T16 pojedzie do Irlandii, aby wziąć udział w rundzie mistrzostw krajowych. W połowie kwietnia odbędzie się natomiast następna runda Rajdowych Mistrzostw Europy, czyli Circuit of Ireland.

Mimo, że zwycięstwo w Grecji padło łupem Craiga Breena, trzecia runda sezonu 2014 należała do Kevina Abbringa, który doskonale się zaprezentował podczas swojego pierwszego występu w barwach Peugeot Rally Academy. Nagrodą dla tego kierowcy za zwycięstwo w pucharze 208 Rally Cup 2013 było uczestnictwo w 2014 roku w obejmującym sześć rund programie ERC za kierownicą modelu 208 T16. Holender doskonale wykorzystał swoją szansę, prezentując pełen potencjał nowego auta. Kevin wraz ze swoim pilotem Sebastianem Marschalem zanotował najszybszy czas na OS2, plasując się na szczycie tablicy wyników i ponownie był najszybszy na OS4. Niestety, z uwagi na przedziurawioną chłodnicę zawodnicy zostali wyeliminowani z wyścigu.

- Byłem miło zaskoczony, gdy dowiedziałem się, że prowadzę po OS2. W końcu musiałem stawić czoła wielu nowym sytuacjom: jeździe po asfalcie i nowemu systemowi opisu trasy przez nowego pilota.Fakt, nie dotarliśmy na metę, ale samochód kryje w sobie duży potencjał, więc jestem spokojny o przyszłość. Już nie mogę się doczekać Rajdu Irlandii - podsumował swój występ Kevin Abbring.

mw/, moto.wp.pl

ddd7yul

Podziel się opinią

Share

ddd7yul

ddd7yul