Trwa ładowanie...
06-12-2016 11:52

Paryż, Madryt, Ateny i Meksyk zakażą diesli

Paryż, Madryt, Ateny i Meksyk zakażą diesliŹródło: Shutterstock/Sista Vongjintanaruks
d1yptna
d1yptna

Podczas szczytu C40, w którym udział brali przedstawiciele miast z całego świata, rozmawiano o walce ze zmianami klimatycznymi i zanieczyszczeniem powietrza. W efekcie cztery pierwsze metropolie ogłosiły, że wprowadzą zakaz jazdy samochodami z silnikami Diesla. Będą to Paryż, Madryt, Ateny i Meksyk.

Władze tych czterech stolic od pewnego czasu zmagają się z zanieczyszczeniem powietrza i teraz zdecydowano się na bardziej radykalne środki. Zakazy mają być wprowadzone do 2025 roku. Nie określono jednak jeszcze, jak będzie wyglądał cały proces. Zapewne ograniczenia będą wprowadzane stopniowo – najpierw dla starszych pojazdów.

Nie wiadomo też, co z przewozem towarów i komunikacją miejską. Zarówno autobusy, jak i ciężarówki są napędzanie silnikami wysokoprężnymi. Można się spodziewać, że ich zakaz nie obejmie. Tak jak w przypadku komunikacji miejskiej jest jeszcze możliwość zainwestowania w pojazdy elektryczne, tak auta dostawcze w najbliższych latach się nie zmienią.

Jak powiedziała Helena Molin Valdés, przewodnicząca koalicji zajmującej się sprawami klimatu i zanieczyszczenia powietrza w ONZ, pyły emitowane przez diesle są jednymi z największych czynników wpływających na ocieplenie klimatu i zdrowie. Mimo faktu, że silniki wysokoprężne emitują dużo więcej trujących tlenków azotu niż benzynowe, przez lata ustawodawcy zachowywali się tak, jakby tego nie zauważali. Pod uwagę brano przede wszystkim emisję dwutlenku węgla i promowano diesle jako ekologiczne. Z tego powodu dziś wielu kierowców może czuć się oszukanymi, gdy następuje całkowita zmiana stanowiska względem aut z silnikami wysokoprężnymi.

d1yptna

Coraz gorsze zanieczyszczenie powietrza, ale też afera związana emisją spalin w volkswagenach spowodowały, że władze czterech pierwszych miast na świecie zdecydowały na zakaz wjazdu samochodom z silnikami Diesla. Jeśli przepis ten faktycznie zacznie obowiązywać, można się spodziewać, że po pewnym czasie w ślady tych czterech stolic pójdą kolejne miasta.

Szymon Jasina, Wirtualna Polska

d1yptna
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yptna
Więcej tematów