Trwa ładowanie...
ycipk-4mj6ib
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Wiadomości

Otwarto wystawę o kobietach-kierowcach z II Wojny Światowej

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Otwarto wystawę o kobietach-kierowcach z II Wojny Światowej
(PAP/Stanisław Dąbrowiecki)
ycipk-4mj6ib

*W Instytucie Historycznym w Bolonii można obejrzeć wystawę fotograficzną, poświęconą kobietom- kierowcom z kompanii transportowej 2. Korpusu Polskiego. Prowadziły one ciężarówki i wykonywały inne zadania zwykle przydzielane mężczyznom. *

Ekspozycję w Instytucie Parri zatytułowaną "Polki-kierowcy 1942-1946. Służby pomocnicze 2. Korpusu Polskiego. Z Rosji do Włoch" zorganizowało Włosko-Polskie Stowarzyszenie Kulturalne z Bolonii we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Mediolanie.

Zdjęcia na 25 tablicach przedstawiają młode kobiety w mundurach i kombinezonach, na służbie i w chwilach odpoczynku. Jak podkreślił dziennik "La Repubblica" obecność kobiet-kierowców w 2. Korpusie, który wyzwolił między innymi Bolonię, to mało znany we Włoszech rozdział jego historii.

ycipk-4mj6ib

Kompanie transportowe zostały utworzone w 1943 roku, a w ich skład weszły ochotniczki. Przez Persję i Środkowy Wschód dotarły do Włoch, gdzie otrzymały zadanie zaopatrzenia Korpusu Polskiego.

Ukazał się także katalog wystawy w dwóch wersjach językowych - po polsku i włosku, zawierający ponad 250 fotografii z archiwum Instytutu Sikorskiego w Londynie oraz ze zbiorów prywatnych. Po raz pierwszy została w nim opublikowana Kronika 317. Kompanii Transportowej.

W publikacji tej podkreślono, że historia tych kobiet jest pełna przygód i wręcz bardziej niezwykła niż ich towarzyszy broni - mężczyzn.

"W epoce, w której rzadkością jeszcze były kobiety niezależne, widok kobiety za kierownicą musiał dziwić nie mniej niż widok niedźwiedzia Wojtka w kabinie ciężarówki" - podkreślono we fragmencie katalogu, w którym przypomniany został syryjski niedźwiedź brunatny, adoptowany przez żołnierzy 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim.

ycipk-4mj6ib

Wystawa w Bolonii otwarta będzie do 5 czerwca.

II wojna światowa w karykaturze

Polub WP Moto
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4mj6ib

ycipk-4mj6ib
ycipk-4mj6ib