WP
WP

Od środy benzyna na kartki

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Od środy w Iranie benzyna będzie racjonowana - poinformowała telewizja państwowa, powołując się na ministerstwo ds. ropy naftowej. Iran jest drugim potentatem naftowym wśród państw - producentów ropy z OPEC.

Prywatni właściciele samochodów, którzy nie mogą stosować w swoich pojazdach gazu, otrzymają 100 litrów benzyny na miesiąc. Na auta przystosowane do jazdy na gaz przydzielane będą mniejsze racje benzyny.

Samochody rządowe miesięcznie będą mogły zużyć 300 litrów, oficjalnie zarejestrowani taksówkarze 800 litrów, a inni kierowcy pracujący na pół etatu jako taksówkarze - 600 litrów - poinformowała telewizja.

WP

Nie podano, czy kierowcy będą mogli kupić dodatkowe paliwo po cenach rynkowych, co było tematem kilkumiesięcznej debaty w rządzie i parlamencie.

Mimo olbrzymich zasobów ropy Iran nie ma dość rafinerii i musi importować około 40 procent zużywanych w kraju paliw.

W kończącym się 21 marca obecnym roku finansowym import paliw miał kosztować budżet 2,5 mld dol. W listopadzie nakłady na ten cel zwiększono o dalsze 2,5 miliarda dolarów.

Benzyna jest w Iranie subsydiowana, stąd jej ceny pozostają stosunkowo niskie. Litr benzyny w styczniu kosztował odpowiednik 9 centów USA, a obecnie 11 centów USA. (PAP)

WP
Polub WP Moto
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP