Trwa ładowanie...
d4eegg3

OC zdecydowanie droższe niż przed rokiem

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
OC zdecydowanie droższe niż przed rokiem
(Materiały prasowe)
d4eegg3

Na koniec 2015 r. ceny obowiązkowych ubezpieczeń OC są zdecydowanie wyższe niż przed rokiem - nieraz nawet o kilkadziesiąt procent. Jest to pokłosiem trudnej sytuacji towarzystw ubezpieczeniowych.

Ubezpieczalnie od dłuższego czasu mierzą się z problemem nierentowności polis komunikacyjnych. Wg danych zebranych przez Polską Izbę Ubezpieczeń towarzystwa zakończyły 2014 r. stratą techniczną z OC w wysokości 795,7 mln zł, z kolei na koniec czerwca br. zanotowały 327 mln zł straty. Zły stan tego segmentu branży potęgowany jest przede wszystkim przez dynamiczny wzrost wartości wypłacanych odszkodowań i świadczeń. Ubezpieczyciele finansowo odczuwają również wprowadzone w życie na początku kwietnia tego roku wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące praktyki likwidacji szkód, a we wrześniu Komisja opublikowała listę kilkunastu zaleceń dotyczących sposobów kalkulacji składek za OC – to kolejny ruch tej instytucji, mający doprowadzić do zakończenia tzw. wojny cenowej i podniesienia cen w najbliższych miesiącach.

Rządowy projekt ustawy od aktywów instytucji finansowych, która ma wejść w życie 1 lutego przyszłego roku, zakłada z kolei opodatkowanie także ubezpieczycieli, co zwiększy koszty prowadzenia działalności największych firm i z pewnością nie pozostanie bez wpływu na ceny polis. - Bez wątpienia 2015 słusznie nazywany jest rokiem wyższych cen OC. Kilkunastoprocentowe podwyżki zauważalne były już w styczniu, w kolejnych miesiącach obserwowaliśmy dalsze wzrosty składek, a w grudniu ustabilizowały się one na wyraźnie wyższym poziomie niż 12 miesięcy temu. Nic nie wskazuje na to, aby w 2016 r. ten zwyżkowy trend miał zostać zahamowany, choć ceny nie będą raczej rosły tak gwałtownie jak do tej pory – mówi Bartłomiej Behnke z Superpolisa.pl.

Poziom podwyżek zależy od miasta, ale we wszystkich bez wyjątku stolicach województw OC jest teraz wyraźnie droższe niż przed rokiem. Za przykład weźmy dwóch kierowców - 33-letniego właściciela pięcioletniego Opla Astry, który prawo jazdy ma od 10 lat i już siódmy rok opłaca OC oraz 37-latka z prawem jazdy od 15 lat, od 10 lat wykupującego OC, który jeździ czteroletnim Volkswagenem Golfem. O ile w ciągu roku wzrosła dla nich minimalna cena OC? W Warszawie najniższa dostępna na rynku składka dla pierwszego kierowcy to obecnie 534 zł – niemal tyle samo co w styczniu i lipcu 2015 roku, ale aż o 135 zł (o przeszło 30 proc.) drożej niż pod koniec ubiegłego roku. Podobnie w przypadku drugiego kierowcy, dla którego w porównaniu z 2014 r. minimalna cena w Warszawie jest obecnie o 10 proc. wyższa. Ten trend dobrze obrazują także przykłady m.in. Gdańska czy Katowic, gdzie 33-latek kupi dziś OC odpowiednio o 46 i 54 proc. droższe. Podobnie 37-letni posiadacz Golfa, który w Lublinie za OC zapłaci teraz o minimum o 26
proc. więcej, zaś w Zielonej Górze o 34 proc.

d4eegg3

Wyższe ceny nie oznaczają, że od teraz na ubezpieczeniu OC kierowcy nie mogą zaoszczędzić. Wzrost składek nie spowodował bowiem, że są one takie same u wszystkich ubezpieczycieli. Tzw. wojna cenowa, czyli chęć pozyskiwania przez ubezpieczycieli klientów dzięki atrakcyjnym cenom, przeniosła się po prostu na nieco wyższy poziom. W praktyce na rynku wciąż bez trudu można więc znaleźć tańsze i droższe polisy – wystarczy porównać ceny w jak największej liczbie towarzystw. Wspomnianemu już kierowcy Opla Astry z Warszawy jedna z firm proponuje zakup OC za 534 zł, a inna aż za 2073 zł.

ll

BlaBlaCar - ekspert ekonomicznej podróży. Dodaj przejazd i tankuj za darmo!

d4eegg3

Podziel się opinią

Share

d4eegg3

d4eegg3