O czym należy pamiętać korzystając ze wspólnych przejazdów?
Wspólne przejazdy stały się popularne nie tylko ze względu na oszczędność pieniędzy, ale też dlatego, by chociażby nie nudzić się podczas długiej trasy. Zanim jednak zdecydujemy się zabrać do auta pasażera musimy pamiętać o kilku kwestiach.
Podstawą, bez której nie możemy ruszyć się z domu, jest opłacona składka OC. Pobierając choćby symboliczną zapłatę od pasażera musimy liczyć się z tym, że jeśli będziemy uczestnikami wypadku drogowego to może on się ubiegać o odszkodowanie za ewentualny uszczerbek na zdrowiu. W sytuacji, gdy kierowca posiada ważne ubezpieczenie OC, a sam nie był sprawcą zdarzenia, to ubezpieczyciel pokrywa wszelkie koszty.
* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *
Zanim zaprosimy pasażera do swojego samochodu zadbajmy o to, by poczuł się w nim komfortowo. Schludne wnętrze jest bardzo ważne. Podobnie jak czulibyśmy się niezręczne siedząc u kogoś w domu na kanapie pełnej okruchów, pustych puszek i papierków po batonikach, tak i w aucie nie należy to do przyjemności.
W Polsce, podobnie jak w większości krajów na świecie, obowiązuje nakaz jazdy z zapiętymi pasami. Przed wyruszeniem w trasę upewnijmy się, że wszyscy są zabezpieczeni. Jeśli podróżujemy z kimś po raz pierwszy to warto na początku określić zasady obowiązujące w pojeździe, np. „u mnie w aucie nie palimy, nie jemy kruszących się rzeczy, a kawę pijemy tylko z zamkniętych kubków”. Jasne reguły sprawią, że będziemy jechali bez stresu, a pasażer od początku będzie wiedział, jak ma się zachować.
Źródło: Yanosik
ll/moto.wp.pl