Trwa ładowanie...
13-06-2016 13:18

Nowy czynnik klimatyzacji obowiązkowy, ale czy bezpieczny?

Nowy czynnik klimatyzacji obowiązkowy, ale czy bezpieczny?Źródło: zdjęcie producenta
d1wuq1e
d1wuq1e

Dziś już niewielu zmotoryzowanych decyduje się na kupno samochodu bez klimatyzacji. Urządzenie to znacząco wpływa na komfort podróżowania i bezpieczeństwo jazdy, ale ma też swoją cenę. Chodzi tu nie tylko o koszty pracy „klimy” i jej serwisowania, ale też o zagrożenie, jakie może powodować nowy, forsowany przez Unię Europejską czynnik chłodzący.

Po raz pierwszy klimatyzacja pojawiła się w samochodzie w 1939 r. Jej instalacja była gigantyczna, a sprawność nie zachwycała. Przez lata inżynierowie pracowali nad poprawą obydwu tych aspektów. Udało się. Dzisiejsze urządzenia klimatyzacyjne są niewielkie i skuteczne, a dodatkowo dość tanie. Do głosu zaczęła jednak dochodzić troska o ekologię. To dobrze, o ile przy okazji nie tworzy się zagrożenia dla ludzi. W 1987 roku wykluczono z klimatyzacji czynnik, który powodował nasilanie się efektu cieplarnianego. Na scenie pojawił się czynnik R134a, który przez lata święcił triumfy. Nadchodzi jednak jego zmierzch. Z czasem okazało się, że nie jest on tak obojętny wobec środowiska, jak sądzono. Zaczęło się więc poszukiwanie następcy.

Pod uwagę brano nawet dwutlenek węgla, ale problem z tym powszechnym gazem polega na tym, że by działał on skutecznie, wymaga znacznie większego ciśnienia niż R134a. Oznacza to, że nie mogłyby z niego korzystać już jeżdżące samochody. Firma DuPont opracowała jednak HFO-1234yf - środek spełniający wyśrubowane wymagania włodarzy Unii Europejskiej, a dodatkowo posiadający podobne wymagania jak R134a i nie powodujący nadmiernie szybkiego zużycia elementów instalacji klimatyzacji. Substancja ta ma jednak swoje wady. Po pierwsze jest droga. To jednak nie wszystko. Wystarczy rzut oka na charakterystykę HFO-1234yf by zauważyć niepokojącą informację. Substancja ta zapala się przy temperaturze 405 stopni Celsjusza. Co prawda normalnie nie jest to powód do obaw, ale co w razie wypadku? Przecież nietrudno wyobrazić sobie, że rozerwany wąż klimatyzacji zostanie skierowany wprost na kolektor wylotowy, którego temperatura może przekraczać tę podaną w specyfikacji.

Nowy czynnik wzbudził kontrowersje wśród tych, dla których ochrona środowiska nie jest zadaniem pierwszoplanowym. Francuska europarlamentarzystka Michel Rivasi zajęła w tej sprawie głos, ale nie zdało się to na wiele. Jak informuje Automotive News Europe, środek został oficjalnie uznany za bezpieczny, a przyczyniła się do tego pozytywna opinia SEA, europejskiego stowarzyszenia inżynierów. Pod uwagę nie wzięto głosu Daimlera, który jako jedna z trzynastu firm motoryzacyjnych brał udział w testowaniu nowego czynnika. Sprawdzian w wykonaniu Daimlera polegał m.in. na testach zderzeniowych i dowiódł możliwości wystąpienia pożaru w razie wypadku.

d1wuq1e

Zgodnie z unijną dyrektywą, począwszy od 1 stycznia 2013 roku produkowany przez Du Pont czynnik klimatyzacji HFO-1234yf ma być obowiązkowo wykorzystywany we wszystkich nowych modelach samochodów. Czy problem dotyczy tylko tych, którzy swoje samochody odbiorą od dilerów? Niekoniecznie. Jak czytamy w unijnych dokumentach, nowy, ekologiczny czynnik klimatyzacji do 2017 roku będzie obowiązkowy w nowych modelach samochodów. Niewykluczone więc, że po tym terminie UE w ogóle zakaże stosowania R134a. Nawet w starych samochodach.

tb/

d1wuq1e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wuq1e
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj