Trwa ładowanie...

Nowe przepisy dla ubezpieczycieli. Czy OC znów podrożeje?

W poszukiwaniu pieniędzy rząd po raz kolejny w tym roku zajrzy do naszych kieszeni. Co prawda pośrednio, ale dostanie się kierowcom. Prawdopodobnie OC znów pójdzie w górę.

Nowe przepisy dla ubezpieczycieli. Czy OC znów podrożeje?Źródło: Fotolia
d3cn6ir
d3cn6ir

W pierwszej kolejności obciążeni zostaną ubezpieczyciele, ale to oczywiste, że wyższe koszty świadczenia usług zostaną przerzucone na ich klientów. Tymi są rzecz jasna kierowcy, który muszą kupować obowiązkowe OC, więc nie mają innego wyjścia – trzeba płacić.

1 lipca 2017 roku rząd zlikwidował zwolnienie z VAT od usług pomocniczych dla towarzystw. Oznacza to, że prawie wszystkie firmy ubezpieczeniowe poniosą wyższe koszty. Chodzi o takie usługi jak likwidacja szkody, realizowana przez zewnętrzne podmioty. VAT w wysokości 23 proc. zostanie oczywiście uwzględniony przy kolejnych kalkulacjach składek, a nowe przepisy działają również wtedy, gdy usługi są realizowane na rzecz polisy wykupionej wcześniej.

To jednak nie wszystko. W sejmie trwa dyskusja na temat nowelizacji zasad dotyczących wyczerpania sum gwarancyjnych z tytułu OC. Są sytuacje, w których towarzystwo płaci poszkodowanym nie tylko wysokie odszkodowania, ale także dożywotnie renty, np. przy trwałym kalectwie. Jest jednak pewien limit wypłat i w przypadku starszych szkód, sumy gwarancyjne się wyczerpały, co oznacza, że poszkodowani nie mogą już dostać pieniędzy od towarzystwa. Na chwilę obecną coś takiego dotyczy około 30 osób w Polsce, ale tych będzie przybywać.

d3cn6ir

Senacki projekt zakłada, że gdy suma gwarancyjna się wyczerpie, obowiązek zapewnienia renty poszkodowanym spadłby na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. To oczywiście nie pozostanie bez echa. Fundusz zrekompensuje sobie tego typu wydatki, przerzucając je na towarzystwa, które wpłacają określone kwoty na rzecz UFG. Te z kolei znów dopiszą je do naszego rachunku.

Nie wiadomo jednak, czy nowelizacja zostanie przyjęta. Duże kontrowersje wzbudza między innymi fakt, że projekt nie precyzuje dokładnie, które świadczenia miałyby być wypłacane przez UFG. – uspokaja na razie Katarzyna Butkiewicz z Ubea.pl.

Czy OC podrożeje?

Temat wyczerpania sum gwarancyjnych na razie nie jest dla kierowców zbyt istotny, bo w najbliższym czasie ta sprawa nie wpłynie na ceny ubezpieczeń OC. Bardziej powinniśmy obawiać się skutków wprowadzenia podatku VAT na usługi pomocnicze. Zdaniem ekspertów, firmy ubezpieczeniowe część kosztów wezmą raczej na siebie, ale podwyżka polis jest niestety bardzo prawdopodobna. Z całą pewnością nie można mówić o stabilnej sytuacji w tej kwestii i nie wiadomo, o ile więcej zapłacimy za rok.

źródło: Ubea.pl

d3cn6ir
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cn6ir
Więcej tematów