Trwa ładowanie...

Normy w Polsce ostrzejsze niż w Niemczech. Wykonawcy dróg mają problem

Szorstkość asfaltu to parametr drogi, nad którym kierowcy rzadko się zastanawiają. Wykonawcom spędza on jednak sen w powiek. W Polsce wprowadzono ostrzejsze normy, które ponoć trudno spełnić – są one teraz wyższe niż w Niemczech.

d2joget
d2joget

Kierowcy, jadąc autostradą, cieszą się z dobrej jakości drogi. Okazuje się jednak, że w wielu miejscach nie spełnia ona wyśrubowanych norm. Zarzuty względem wykonawców dotyczą nierównomiernej szorstkości nawierzchni.

Jak zaznacza Jan Krynicki z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, drogi są bezpieczne, ale w niektórych miejscach asfalt jest poniżej standardów, które zawarto w umowie. Dlatego GDDKiA chce, żeby wykonawcy wywiązali się z umowy i poprawili nawierzchnię tam, gdzie nie spełnia norm.

Firmy budujące drogi nie chcą ponosić kosztów i zwracają uwagę na to, że normy w Polsce są wyższe niż w Niemczech. Pytanie tylko, czy taka argumentacja ma sens? Bo czemu ostrzejsze niż u naszych zachodnich sąsiadów wymagania związane z bezpieczeństwem miałyby być czymś złym? Z drugiej strony, zdaniem wykonawców dróg, tak wysoka szorstkość w ogóle nie poprawi bezpieczeństwa.

źródło: TVN Turbo

d2joget
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2joget
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj