Trwa ładowanie...
d2is81p
NIK krytycznie o WORD-ach. Egzaminatorzy się bronią

NIK krytycznie o WORD-ach. Egzaminatorzy się bronią

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2is81p

Nowy raport Najwyższej Izby Kontroli krytycznie odnosi się do pracy wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. – Według raportu, w Polsce trudniej zdać egzamin na prawo jazdy niż w innych krajach UE – mówi Dominika Tarczyńska, rzecznik NIK. Zaledwie co trzeci kursant zdaje za pierwszym razem.

– Nie możemy wypuszczać na drogi ludzi nie przygotowanych – ripostuje Janusz Kuwak z Wojewódzkiego Ośrodka Kształcenia Kierowców w Katowicach. Jego zdaniem problem leży w nieodpowiednim szkoleniu kandydatów na kierowców, którzy podchodzą do egzaminu nieprzygotowani.

d2is81p

Wielu kursantom zależy na tym, aby zdać na prawo jazdy jeszcze w 2015 roku. Wynika to ze zmiany przepisów od nowego roku. W myśl nowych regulacji świeżo upieczony kierowca przez osiem miesięcy będzie musiał jeździć z naklejką przedstawiającą zielony listek. To jednak najmniej uciążliwa ze zmian. Pomiędzy 4 a 8 miesiącem od uzyskania dokumentu trzeba będzie również przejść dodatkowe kursy doszkalające – teoretyczny i praktyczny. Mają one łącznie kosztować nie więcej niż 300 zł. Kierowców z zielonym listkiem obowiązywać będą również niższe limity prędkości. W terenie zabudowanym limit wynosić będzie 50 km/h niezależnie od godziny, poza nim 80 km/h, a na autostradzie lub drodze ekspresowej 100 km/h.

Osoby, które uzyskają prawo jazdy po 4 stycznia 2016 roku, będą również mogły je szybciej stracić. W ciągu trwającego dwa lata okresu próbnego kierowca będzie mógł tylko raz popełnić wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu na drodze. Za drugim razem kierowca zostanie skierowany na kurs reedukacyjny, który ma trwać cztery dni. Jego przypuszczalny koszt to około 500 zł. Po odbyciu szkolenia kierowca pozostanie na cenzurowanym przez pięć lat. Jeśli w ciągu roku uzbiera więcej niż 24 punkty karne, nie będzie mógł ponownie wziąć udziału w szkoleniu. Po prostu straci prawo jazdy.

Nowe przepisy do pewnego stopnia ograniczą również możliwość podjęcia pracy związanej z jazdą samochodem. W ciągu 8 miesięcy od otrzymania dokumentu nie będzie można podjąć pracy w charakterze kierowcy samochodu kategorii B.

sj, moto.wp.pl

d2is81p

Podziel się opinią

Share

d2is81p

d2is81p