Trwa ładowanie...

Niemcy będą pierwszym państwem z autonomicznymi samochodami?

Władze Niemiec pracują nad przepisami, które dopuszczą w regularnym ruchu samochody autonomiczne – informuje „Automotive News Europe”. Politycy stawiają jednak warunki.

Niemcy będą pierwszym państwem z autonomicznymi samochodami?Źródło: WP.PL
d2xqs7l
d2xqs7l

Przyszłość z całą pewnością należy do samochodów autonomicznych. To, jak szybko staną się popularne, zależy jednak nie tylko od efektów wytężonej pracy inżynierów, ale również od polityków kształtujących prawo. Obecnie żadne z państw nie posiada przepisów, które pozwoliłyby bez ograniczeń używać samochodów autonomicznych. Możliwe, że pierwsi będą nasi zachodni sąsiedzi.

W Niemczech w ciągu najbliższych tygodni ma pojawić się projekt przepisów, który dopuści jazdę takimi pojazdami, ale pod warunkiem, że będą one posiadały kierownicę i pedały umożliwiające przejęcie kontroli nad samochodem w sytuacji awaryjnej, a na fotelu kierowcy będzie siedziała osoba posiadająca prawo jazdy.

Producenci samochodów z pewnością szybko skorzystają z nowych przepisów. Ci, którzy mają już gotowe systemy autonomicznej jazdy, będą mogli przebić ofertę konkurencji nieposiadającej takiego rozwiązania, a firmy, które wciąż pracują nad swoimi systemami, będą mogły łatwiej prowadzić testy. Środowisko motoryzacyjne liczy również na to, że Niemcy skutecznie przekonają inne państwa Unii Europejskiej do przyjęcia podobnych rozwiązań legislacyjnych.

Niemieckie przepisy muszą jednak zostać doprecyzowane, a to nie będzie łatwe. Rozważa się dopuszczenie używania przez kierowcę telefonu lub tabletu, ale tylko pod warunkiem, że będzie on połączony z komputerem pokładowym samochodu. Dzięki temu w razie napotkania niebezpiecznej sytuacji urządzenie miałoby być natychmiast wyłączane, by kierowca przejął kontrolę nad autem.

d2xqs7l

Problemem będzie również określenie winnego w razie wypadku. Jak pokazują przykłady z Teslami w roli głównej, takie zdarzenia są możliwe, a ich głównym powodem jest niezrozumienie co do rzeczywistych możliwości systemu autonomicznego czy brak wiedzy na temat jego ograniczeń. Mówi się także o konieczności montażu samochodowych czarnych skrzynek, które wskazywałyby na to, czy w czasie wypadku prowadził kierowca, czy też auto jechało samo.

Tajemnicą poliszynela jest to, że niemieckie przepisy powstają, by zapewnić możliwość wykorzystania samochodów i systemów, które niebawem będą oferować tamtejsze firmy. Mające pojawić się w lipcu nowe Audi A8 będzie wyposażone w system, który będzie w stanie jeździć samodzielnie do prędkości 60 km/h. Z kolei Mercedes i firma Bosch w 2018 roku mają oddać w ręce klientów zaawansowany system parkowania. Dzięki niemu kierowca będzie mógł wysiąść pod drzwiami hotelu, teatru czy sklepu, a obowiązek zaparkowania zostawić elektronice.

d2xqs7l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xqs7l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj