Trwa ładowanie...
d21x8xh

Niebawem koniec opłaty recyklingowej

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niebawem koniec opłaty recyklingowej
(PAP/CTK/Eduard Genserek)
d21x8xh

Niewielu Polaków stać na kupno nowego auta. Decyzję tę tym trudniej podjąć, że jak pokazuje rynek, samochód najwięcej na swojej wartości traci w pierwszych 3-4 latach eksploatacji. Pozostaje więc kupno używanego samochodu od polskiego właściciela lub sprowadzenie pojazdu z zagranicy. W drugim z tych przypadków, oprócz kwoty za samo auto, poniesiemy koszty sporych opłat, które w większości trafiają do urzędowych budżetów. Pomijając akcyzę, gdy auto jest już w Polsce, jeszcze przed jego zarejestrowaniem, wydajemy około 1,2 tys. zł. Znaczną część tej kwoty, bo aż 500 zł, stanowi opłata recyklingowa. Mamy jednak dobrą wiadomość – Ministerstwo Środowiska niebawem uwolni nabywców aut od tej opłaty.

Jak tłumaczy ministerstwo, opłatę recyklingową wprowadzono w Polsce w 2005 r. w związku z nasilonym importem samochodów z zachodu. Pieniądze przekazywane na konto MŚ pozwoliły stworzyć system przetwarzania pojazdów wycofanych z użytku. Obecnie system już funkcjonuje, strona rządowa postanowiła więc zrezygnować z obciążania nabywców aut opłatą. To dobra wiadomość. Są jednak i gorsze. Zmiany zaproponowane przez Ministerstwo środowiska mogą sprawić, że cena sprowadzanych samochodów na rynku wtórnym wzrośnie.

Zgodnie z proponowanymi zmianami zmianie ulegnie definicja wprowadzania pojazdu. Wprowadzającym pojazd nie będzie już osoba lub przedsiębiorca sprowadzający dla siebie auto z zagranicy, a jedynie profesjonalni importerzy samochodów oraz ich producenci. Będą oni musieli partycypować w utrzymaniu zakładów zajmujących się demontażem i recyklingiem aut. Ci, którzy wprowadzają mniej niż tysiąc pojazdów w ciągu roku, będą musieli podpisać umowy z zakładami na terenie swojego województwa. Ci, którzy sprowadzają więcej samochodów, na terenie całego kraju. By zlikwidować nieprofesjonalne zakłady recyklingowe łamiące prawo i niedbające o środowisko, ministerstwo ustanowiło kary, które mogą wynosić od 10 do 100 tys. zł.

d21x8xh

*Opłata recyklingowa za sprowadzone auto - zmiany w przepisach *

W związku z rezygnacją z opłaty recyklingowej zmianie ma ulec szereg innych przepisów. Co oczywiste, zaświadczenie zrealizowania opłaty recyklingowej nie będzie wymagane podczas rejestracji sprowadzonego auta. Planuje się również, by w razie wypadku ze szkodą całkowitą wypłacenie odszkodowania za samochód było realizowane dopiero po przedłożeniu zaświadczenia o zezłomowaniu pojazdu. Ponadto Ministerstwo Środowiska proponuje, by wprowadzić obowiązek poinformowania wydziału komunikacji urzędu miasta lub gminy w ciągu 30 dni o nabyciu lub zbyciu pojazdu, albo o zmianach wymagających wprowadzenia zmiany zapisu w dowodzie rejestracyjnym pod rygorem grzywny.

Obowiązek zrealizowania opłaty recyklingowej za sprowadzony z zagranicy samochód zostanie zniesiony z dniem wejścia w życie zmian do ustawy o recyklingu pojazdów. Ta stanie się elementem obowiązującego prawa w 14 dni po jej ogłoszeniu.

Ministerstwo Środowiska szacuje, że średni czas życia samochodu w Polsce to 20 lat, a co roku z użycia będzie wyłączane 5 proc. krajowego parku maszyn. Jak podaje CEPiK, w kraju jest obecnie około 16 mln aut, co oznacza, że co roku recyklingowi powinno ulegać około 0,8 mln samochodów.

tb/

Chcesz sprawdzić auto z zagranicy? To się naprawdę opłaca!

*Opłata recyklingowa za sprowadzone auto - zmiany w przepisach *

d21x8xh

Podziel się opinią

Share

d21x8xh

d21x8xh