Trwa ładowanie...

Następne pokolenie nie poprawi bezpieczeństwa na drogach

Następne pokolenie nie poprawi bezpieczeństwa na drogachŹródło: PAP/Jerzy Paszkowski
d1fyoc7
d1fyoc7

_ Zdjęcia mają charakter wyłącznie ilustracyjny. Zamieszczone teksty nie dotyczą osób umieszczonych na zdjęciach. _

Przemierzając Polskę z włączonym radiem CB możemy usłyszeć narzekania na stan dróg i zachowanie innych uczestników ruchu. Piratów drogowych w naszym kraju nie brakuje. Sami jednak sprawiamy, że za kilka, czy kilkanaście lat sytuacja może wyglądać podobnie.

Sondaż przeprowadzony przez firmę Continental nie pozostawia złudzeń – wychowujemy dzieci tak, że w przyszłości staną się nieodpowiedzialnymi kierowcami. Nie chodzi tu o tłumaczenie dzieciom zawiłości przepisów drogowych, albo uczenie ich parkowania, ale o przykład, jaki dajemy im prowadząc samochód. Jak przyznało 75 proc. respondentów, nie należy do rzadkości wściekanie się podczas jazdy z dziećmi. 51 proc. zapytanych przyznaje, że zdarza się im krzyczeć na innych uczestników ruchu, 41 proc. dorosłych podróżując z dziećmi kłóci się między sobą, a 21 proc. podczas jazdy używa telefonu komórkowego.

Powagę sytuacji potwierdza sondaż przeprowadzony wśród dzieci. Aż 45 proc. z nich przyznaje, że rodzice prowadząc nie koncentrują się na jeździe. Spośród zapytanych aż 75 proc. przyznało, że ojciec jeździ szybciej niż matka, a 33 proc. ankietowanych przyznaje, że ojcowie mają tendencję do agresji na drodze. Mniej więcej tyle samo prosiło swojego rodzica o to, by zwolnić. Dzieci, które dziś z tylnego rzędu siedzeń obserwują dorosłych, niebawem otrzymają prawo jazdy. Wszystko wskazuje więc na to, że w najbliższych latach niewiele zmieni się w kwestii kultury jazdy Polaków.

Badanie zostało przeprowadzone w Niemczech wśród 500 dzieci w wieku od 4 do 16 roku życia.

tb/

d1fyoc7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fyoc7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj