Trwa ładowanie...
opony
Jakub Tujaka
25 listopada 2017, 16:22

NASA rozwija patent Polaka. Dzięki genialnemu wynalazcy pojazdy jeżdżą po księżycu

Prawie 50 lat temu genialny polski naukowiec wpadł na pomysł, który zrewolucjonizował badania kosmosu, a konkretnie księżyca. Dzięki patentowi zaczerpniętemu z kuchni, można było jeździć po księżycu specjalnym pojazdem. Obecnie NASA pracuje nad rozwojem tego projektu.

NASA rozwija patent Polaka. Dzięki genialnemu wynalazcy pojazdy jeżdżą po księżycuŹródło: Youtube.com
dn4az96
dn4az96

Loty na księżyc to bardzo skomplikowane przedsięwzięcia i wokół takich programów gromadzi się armia naukowców. Jednak to jeden człowiek umożliwił przemieszczanie się po księżycu, dzięki czemu można było zebrać próbki i dowiedzieć się więcej o srebrnym globie. Prawie 50 lat temu, pewna obserwacja przedmiotu znalezionego w kuchni pozwoliła na stworzenie specjalnych kół, które były odporne na różnice temperatur i pozwalały na jazdę po zróżnicowanej powierzchni.

A poniżej zamieszczamy film opublikowany przez NASA, który pokazuje test najnowszej generacji kół do pojazdów kosmicznych. Testy te były przeprowadzone przy użyciu łazika Curiosity. Specjalne opony stworzono na takiej samej zasadzie jak w średniowieczu tworzono kolczugi. Materiał, który wykorzystano w NASA zapewnia elastyczność i wytrzymałość. Są one zbudowane ze stopu niklu i tytanu, który może odkształcić się jednocześnie nie tracąc pierwotnego kształtu.

Rozwiązanie to za pewne trafi na planetę Mars, ale może też być wykorzystane na Ziemii. W pierwszej kolejności zainteresuje się tym wojsko, ale być może specjalne opony będą też używane w pojazdach służących do akcji ratunkowych w trudnych warunkach.

dn4az96
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn4az96
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj