Trwa ładowanie...

Najtańsze OC. Ranking ubezpieczycieli z nowym liderem

Od kilku lat składka OC jest dla zmotoryzowanych istotnym wydatkiem w rocznym budżecie. Nim po prostu przedłużymy obecną polisę, warto sprawdzić inne możliwości. Tym bardziej, że w najnowszym rankingu porównywarki cen ubezpieczeń Ubea mamy nowego lidera. Niestety, z jego oferty nie może skorzystać każdy kierowca.

Najtańsze OC. Ranking ubezpieczycieli z nowym lideremŹródło: WP.PL, fot: WP.PL
d4e8mq1
d4e8mq1

Zasady porównania

Przyjęte przez Ubea.pl zasady oceny ofert ubezpieczycieli pozostają niezmienne od stycznia 2015 roku, co zapewnia ponad trzyletnią porównywalność wyników. Rankingowa analiza z października 2018 roku, po raz kolejny obejmowała cztery różne kategorie: polisy OC bez pakietowych dodatków, pakiety OC + NNW, pakiety OC + AC i pakiety OC + AC + NNW.

W październiku 2018 r., podobnie jak wcześniej, zwycięzców rankingu wyłoniono spośród ubezpieczycieli posiadających odpowiednio dużą liczbę kalkulacji użytkowników Ubea.pl. Każdy zakład ubezpieczeń w kontekście konkurencyjności składek uzyskał ocenę wynoszącą od 0,00 punktów do 5,00 punktów.

- Najniższy wynik oznacza, że dany ubezpieczyciel we wszystkich pojedynczych porównaniach (uwzględniających tę firmę), ulokował się na ostatniej pozycji. Towarzystwo ubezpieczeń uzyskujące najwyższą liczbę punktów (5,00 pkt.), musiałoby zająć pierwsze miejsce w każdej kalkulacji z jego udziałem - tłumaczy Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Nowy lider

Doświadczenie uczy, że wyniki rankingowe poszczególnych ubezpieczycieli ocenianych przez Ubea.pl, zwykle oscylują na poziomie 2,00 pkt. - 4,30 pkt. Sytuacja wyglądała podobnie również w październiku 2018 r. Pomiędzy pierwszym i ostatnim dniem tego miesiąca, ubezpieczyciele osiągnęli następujące wyniki:

Ranking polis OC

  1. You Can Drive - 4,11 pkt.
  2. Link4 - 3,90 pkt.
  3. Benefia - 3,87 pkt.

Ranking pakietów OC + NNW

  1. Aviva/You Can Drive - 3,96 pkt.
  2. Link 4 - 3,84 pkt.
d4e8mq1

Ranking pakietów OC + AC

Link4 - 4,24 pkt.
Aviva - 4,20 pkt.
Benefia - 3,80 pkt.

Ranking pakietów OC + AC + NNW

Aviva - 4,26 pkt.
Link4 - 4,07 pkt.
Benefia - 3,90 pkt.

Porównanie wyników z września i października 2018 r. wyraźnie wskazuje, że mieliśmy do czynienia z ważną zmianą dotyczącą głównej kategorii rankingowej. Chodzi o klasyfikację polis OC bez pakietowych dodatków. W tej kategorii rankingowej, którą można uznać za najważniejszą, marka handlowa Benefia utraciła pierwszą pozycję. Wspomniany ubezpieczyciel ostatecznie zajął trzecią lokatę i musiał ustąpić miejsca marce You Can Drive. Z oferty zwycięzcy nie może jednak skorzystać każdy. To marka stworzona dla młodych i zgodnie z jej zasadami ubezpiecza tylko osoby, które nie ukończyły jeszcze 30. roku życia.

- Z powodu tego ograniczenia, You Can Drive nie pojawiało się w każdej kalkulacji użytkowników Ubea.pl wykonanej od 1 do 31 października 2018 r. Tam gdzie oferta wspomnianego ubezpieczyciela była jednak dostępna, zwykle okazywał się on najlepszy cenowo - komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

d4e8mq1

Jedni podnoszą skłądki, inni je obniżają

Na uwagę zasługują też dane porównywarki Ubea.pl dotyczące zmian średniego poziomu składki OC proponowanej przez poszczególnych ubezpieczycieli. Po porównaniu wyników dla września i października 2018 r. okazało się, że miesięczne zmiany składek były następujące:

Aviva - wzrost średniej składki OC o 4,4 proc.
Benefia - wzrost średniej składki OC o 10,0 proc.
Generali - spadek średniej składki OC o 1,6 proc.
Gothaer - wzrost średniej składki OC o 11,7 proc.
Link4 - wzrost średniej składki OC o 5,3 proc.
MTU - wzrost średniej składki OC o 5,0 proc.
Proama - spadek średniej składki OC o 1,1 proc.
UNIQA - wzrost średniej składki OC o 8,6 proc.
You Can Drive - spadek średniej składki OC o 8,7 proc.

- Jeżeli chodzi o dodatnie zmiany średniej składki OC, to warto zwrócić szczególną uwagę na wynik Benefii (+10,0 proc.). Trudno się dziwić, że wspomniana marka ubezpieczeniowa nie mogła utrzymać pierwszego miejsca w rankingu OC po tak znaczącym wzroście średniej składki. Kolejne miesiące pokażą, czy wspomniany ubezpieczyciel na dobre zrezygnuje z bardzo mocnego konkurowania ceną swoich polis - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

d4e8mq1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4e8mq1
Więcej tematów