Trwa ładowanie...
20-08-2013 15:55

Najem samochodu w kosztach firmy

Najem samochodu w kosztach firmyŹródło: Thinkstock
d1n48ni
d1n48ni

Firma wynajmująca samochód może wrzucić w koszty podatkowe całą opłatę za najem - orzekł we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. Uchylił wyrok sądu I instancji, który pozwolił zaliczyć do kosztów tylko część opłaty, wynikającą z tzw. kilometrówki.

Kilometrówka to limit wynikający z pomnożenia liczby przejechanych kilometrów przez stawkę określoną w rozporządzeniu ministra infrastruktury. Obecnie dla samochodu osobowego o pojemności silnika do 900 cm sześciennych stawka wynosi 0,5214 zł, a dla pojazdu o większej pojemności - 0,8358 zł.

W taki sposób miała - według Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, a wcześniej również Izby Skarbowej w Poznaniu - rozliczać koszt najmu spółka z Wrocławia, która wynajmowała samochody osobowe, by przy ich wykorzystaniu móc prowadzić swoją działalność gospodarczą.

Koszty eksploatacji tych samochodów, np. koszty paliwa, części zamiennych, napraw, spółka odliczała od dochodu przed opodatkowaniem w ramach tzw. kilometrówki. Natomiast opłatę za najem chciała zaliczać do kosztów w całości, a nie w ramach tzw. kilometrówki. Uznała bowiem, że opłata za najem samochodu nie jest wydatkiem związanym z używaniem auta, o którym mówią przepis podatkowy nakazujący stosowanie kilometrówki.

d1n48ni

Izba Skarbowa w Poznaniu stwierdziła jednak, że spółka może rozliczyć opłatę tylko w ramach tzw. kilometrówki. Podobnie orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, do którego spółka złożyła skargę na interpretację izby. Sąd - podobnie jak izba - uznał, że opłata za możliwość korzystania z samochodu jest związana z używaniem auta i dlatego może być rozliczana tylko w ramach kilometrówki.

Spółka zaskarżyła ten wyrok do Naczelny Sąd Administracyjny, a ten stwierdził we wtorek, że stanowisko wrocławskiego sądu i poznańskiej izby było nieprawidłowe i uchylił wyrok WSA oraz interpretację izby (sygn. II FSK 2446/11). Podobnie NSA orzekł we wtorek w drugiej, identycznej sprawie (sygn. II FSK 2447/11).

W uzasadnieniu wyroku sędzia Tomasz Zborzyński wyjaśnił, że czym innym jest opłata za najem, a czym innym eksploatacja samochodu, dlatego opłata za najem powinna być w całości zaliczana do kosztów podatkowych, a nie tylko w ramach limitu wynikającego tzw. kilometrówki.

Podobnie NSA orzekł w ubiegłym roku w wyrokach z 17 października i z 16 marca.

tb, moto.wp.pl

d1n48ni
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n48ni
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj