Trwa ładowanie...

MSWiA zapowiada nowy taryfikator, który zwiększy liczbę punktów karnych

MSWiA zapowiada nowy taryfikator, który zwiększy liczbę punktów karnychŹródło: East News/Piotr Jedzura/Reporter
d1qe32x
d1qe32x

Nowy taryfikator mandatów będzie racjonalizował system punktów karnych, ale nie będzie zwiększał kar w ogólności - poinformował wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, pytany o szczegóły projektowanych zmian, które mają obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku.

Projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie "sposobu punktowania i liczby punktów odpowiadających naruszeniu przepisów ruchu drogowego" jest w uzgodnieniach międzyresortowych.

Przewiduje on m.in., aby na kierowców nakładać pięć punktów karnych za jazdę po chodniku i pasach oraz za wyprzedzanie z niewłaściwej strony. Do tej pory w tych przypadkach nie karano punktami.

Za nielegalne parkowanie na "kopercie" obecnie kierowca dostaje pięć punktów karnych. Po zmianach ma być ich siedem, a za spowodowanie stłuczki na drodze wewnętrznej - sześć. Projekt przewiduje większe kary także za: niezapięcie pasów bezpieczeństwa (jest 2, będzie 4), brak kasku (jest 2, będzie 4), niezatrzymanie się przed znakiem "Stop" (jest 1, będzie 2).

Wiceminister Zieliński pytany o szczegóły projektu zapewnił, że resort nie ma zamiaru zwiększania liczby punktów karnych za poszczególne wykroczenia.

d1qe32x

- To nie jest projekt rozporządzenia represyjnego. Ono raczej będzie racjonalizowało pewne obszary, jeżeli chodzi o karanie punktami karnymi za poszczególne wykroczenia, ale nie będzie zwiększało kar w ogólności. Nie jest jego założeniem to, żeby kary były większe - powiedział Zieliński.

Poinformował, że w niektórych kategoriach, za mniej groźne wykroczenia punkty karne nie będą sumowane.
- Nie ma tutaj zamysłu związanego z większą represyjnością, raczej z racjonalizacją tego systemu - dodał wiceminister.

Zieliński przyznał, że pojawił się pomysł zaostrzający kary za wykroczenia, ale - jak dodał - został on odrzucony.
- Owszem, pojawił się pewien pomysł w jakiejś przeszłości nieodległej, żeby podjąć pracę nad zaostrzeniem tego systemu punktowych kar. Ja to odrzuciłem - powiedział.

d1qe32x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qe32x
Więcej tematów