Trwa ładowanie...

Motocykliści i kierowcy - pamiętajcie o tych zasadach

Share
Motocykliści i kierowcy - pamiętajcie o tych zasadach
Źródło: PAP/Andrzej Grygiel
d3e5e8a

Kierowcy, którzy mieli kolizję z motocyklistami często przyznają że nie zauważyli ich do chwili, gdy było już za późno. Aż 1/3 tego typu wypadków ma miejsce na skrzyżowaniach.

Kierowcy często narzekają na zagrożenia jakie powodują motocykliści, jednak najczęściej to oni sami ponoszą winę za wypadki. Bardzo istotne jest zachowanie odstępu od motocykla, rzędu nawet 4 s. Trzeba pamiętać, że motocykliści są kilkadziesiąt razy bardziej narażeni na ryzyko śmierci niż kierowca auta.

Największa ilość wypadków ma miejsce w godzinach 11 a 20, więc warto szczególnie w tych godzinach mieć "oczy dookoła głowy". Najbardziej niebezpieczne są skrzyżowania - dochodzi do nich 1/3 kolizji z motocyklami.

Trzeba być wyjątkowo uważnym podczas skrętu w lewo - trudno ocenić szybkość motocykla a jego kierunkowskaz może być przypadkowo włączony lub nie wyłączył się automatycznie po skręcie. W wielu maszynach kierunkowskaz nie wydaje odgłosu lub też prowadzący może go nie słyszeć, dlatego znacznie łatwiej niż w aucie popełnić błąd.

d3e5e8a

Kierunkowskaz motocykla czasami trudno zauważyć dlatego trzeba być czujnym również na inne sygnały - ruch głowy motocyklisty sugerujący sprawdzenie drogi przed skrętem lub pochylenie ciała na jedną ze stron.

Nie zapominajmy, by dawać motocyklistom przestrzeń do zmiany pasa i odpowiednio wcześnie sygnalizować manewry. Patrzmy w lusterka i pamiętajmy o martwych polach. Motocykl jest na tyle mały, że może się cały znaleźć w tej przestrzeni.

Motocykliści również muszą stosować kilka żelaznych reguł. Przede wszystkim należy dostosować prędkość do warunków na drodze i znacznie ją zredukować pokonując skrzyżowania.

Podczas skrętu w prawo najlepiej ustawić się na pasie pod kątem ok. 45 st. by być bardziej widocznym dla kierowców za nami i ograniczyć próby ustawienia samochodu tuż przy motocyklu. Należy też unikać jazdy środkiem pasa, gdyż może się na nim znajdować olej z innych pojazdów.

d3e5e8a

Nie wolno zakładać, że jesteśmy widoczni dla kierowców. Trzeba szybciej sygnalizować manewry oraz odpowiednio się ubierać - jaskrawe, żywe kolory zwiększają widoczność. Bardzo istotne jest również ubieranie kombinezonu ze wzmocnieniami oraz...zakładanie kasku.

W ubiegłym roku motocykliści uczestniczyli w 2359 wypadkach, w których zginęło 271 kierujących oraz 21 ich pasażerów, obrażenia poniosło 2109 motocyklistów i 330 pasażerów.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

/ll

d3e5e8a

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3e5e8a
d3e5e8a
Więcej tematów