Trwa ładowanie...

Młodzi kierowcy przyciągają mandaty?

Młodzi kierowcy przyciągają mandaty?Źródło: Materiały prasowe
d2n2qyh
d2n2qyh

Zdobycie prawa jazdy to dla wielu młodych ludzi droga przez mękę. Sam fakt otrzymania tego dokumentu nie czyni nikogo mistrza kierownicy. Jakie błędy są specjalnością świeżo upieczonych kierowców?

Młodzi nie maja najlepszej renomy - z policyjnych danych wynika, że osoby w wieku 18-24 powodują najwięcej wypadków. W 2012 r. kierowcy z tego przedziału wiekowego przyczynili się do ponad 6 500 zdarzeń, w których zginęło przeszło 600 osób. Najczęstsza ich przyczyna to nadmierna prędkość. Skłonność do zbyt mocnego dociskania pedału gazu nie jest tylko domeną młodych kierowców, jednak najczęściej to właśnie oni nie mają jeszcze dobrego wyczucia pojazdu oraz doświadczenia i mogą stracić nad nim kontrolę.

Większość świeżo upieczonych zmotoryzowanych potrzebuje czasu, by w pełni wejść w nową rolę i swobodnie poruszać się po różnego rodzaju drogach. Mają oni dobrą koordynację ruchową, ale nie powinni zapominać o zdrowym rozsądku i znajomości przepisów. Zmotoryzowanie powinni starać się prowadzić pojazd w sposób przewidywalny dla innych uczestników ruchu. Młodym kierowcom zdarza się czasem na przykład gwałtownie hamować. Jeżeli takie zatrzymanie pojazdu spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa lub utrudni ruch to policja może wlepić mandat na sumę od 100 do 300 zł. Ważne jest też sygnalizowanie zmiany pasa ruchu - kierunkowskazu należy użyć przed wykonaniem manewru a nie w jego trakcie. W ten sposób ostrzeżemy o nim innych kierowców i unikniemy mandatu, choćby za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa (do 500 zł kary).

(fot. Thinkstock)
Źródło: (fot. Thinkstock)

Młodzi kierowcy powinni też unikać skrajności - odpowiedzią na zbyt szybką jazdę nie może być zbyt wolne poruszanie się. Jazda z prędkością utrudniającą ruch innym kierującym może sprowadzić na zmotoryzowanego karę od 50 do 200 zł. Osoby z małym doświadczeniem powinny też ostrożnie podchodzić do wykonywania manewrów, także tych zdawać by się mogło prostych. Nieodpowiednie ustawienie pojazdu na jezdni przed skręceniem może zaowocować 150-złotowym mandatem a utrudnianie ruchu podczas cofania - nawet 200-złotowym.

d2n2qyh

Przejazd przez skrzyżowanie to kolejna okazja do zubożenia portfela. Młodzi muszą pamiętać, że nie wolno wjeżdżać na krzyżówkę jeżeli nie ma na niej lub za nią miejsca do kontynuowania jazdy - takie przewinienie kosztuje 300 zł. Istotny jest też sposób parkowania - nie można robić tego w miejscach, gdzie jest to zabronione znakami a pieszym na chodniku trzeba zostawić 1,5 m odstępu. Pojazd powinno się parkować blisko krawędzi jezdni i równolegle do niej. Wymaga to czasem trochę zachodu, ale pozwala uchronić się od kary w wysokości 100 zł.

Źródło: korkowo.pl

ll/moto.wp.pl

d2n2qyh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n2qyh
Więcej tematów