Trwa ładowanie...
d4ceza0
wiadomości

MIR: wkrótce prace polsko-ukraińskich zespołów ws. transportu

Share
d4ceza0

Sześć polsko-ukraińskich zespołów roboczych, w skład których wejdą m.in. przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, rozpocznie wkrótce prace służące rozwojowi transportu na Ukrainie - poinformował w środę resort infrastruktury i rozwoju.

Jak wyjaśniło Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, chodzi o robocze zespoły transportowe ds.: infrastruktury drogowej, transportu drogowego, kolejowego, lotniczego, morskiego i śródlądowego oraz przygotowania dokumentów strategicznych.

Powołanie polsko-ukraińskich zespołów jest efektem styczniowego spotkania szefowej MIR Marii Wasiak z ministrem infrastruktury Ukrainy Andrijem Piwowarskim. "Jednocześnie ich powołanie wypełnia zapisy Memorandum o porozumieniu w sprawie wsparcia strony ukraińskiej w obszarze dostosowania infrastruktury do standardów Unii Europejskiej, podpisanego w grudniu 2014 r. przez minister Wasiak i ukraińskiego ministra rozwoju regionalnego, budownictwa i gospodarki komunalnej Gennadija Zubko" - podkreślił resort.

"Chętnie dzielimy się swoimi doświadczeniami. Mogą okazać się one bardzo cenne dla naszych wschodnich sąsiadów. Transport to jeden z obszarów, który po wstąpieniu Polski do UE szybko zmienia się na lepsze. Widzimy w tym sektorze duży potencjał do współpracy z Ukrainą" - podkreśliła cytowana w komunikacie szefowa MIR.

d4ceza0

W ramach zespołów roboczych eksperci z obu krajów będą rozmawiać m.in. o priorytetach rozwoju infrastruktury Ukrainy, mechanizmach finansowania reformy transportu czy harmonizacji regulacji z przepisami UE w tym zakresie.

O wsparciu Ukrainy, przede wszystkim w dziedzinie transportu, a także polityki regionalnej, mówiła już wcześniej PAP szefowa MIR. "Chcemy pomóc w przeprowadzeniu reform zwiększających efektywność zarządzania ukraińskimi regionami" - zaznaczyła Wasiak.

Minister oceniła wówczas, że Polska ma wiele do zaoferowania Ukrainie. "Polskie doświadczenia związane z transformacją gospodarki i reformą administracyjną mogą okazać się bezcenne dla naszych sąsiadów" - mówiła. Wyraziła też nadzieję, że podpisane memorandum przyczyni się do usprawnienia instytucji, ujednolicenia podstaw prawnych i wprowadzania efektywnych mechanizmów finansowych dla reformy sektora transportu na Ukrainie.

Dokument przewiduje m.in. wymianę doświadczeń, organizację wizyt studyjnych, szkoleń, konferencji oraz innych wydarzeń, które będą służyły przekazywaniu wiedzy z dziedziny legislacji i wykorzystywania pieniędzy unijnych.

d4ceza0

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ceza0
d4ceza0
Więcej tematów