Miej oczy dookoła głowy. Akcesoria dla młodych kierowców
Osoby, które dopiero zdały egzamin na prawo jazdy, mogą wciąż czuć się niepewnie za kółkiem. Na szczęście istnieje kilka gadżetów, które ułatwią poruszanie się po mieście i poza nim. Mając ze sobą te trzy urządzenia, nie musisz się obawiać.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Przygotowaliśmy kilka przydatnych akcesoriów, które sprawią, że młody kierowca zyska więcej pewności siebie. Nie tylko pomogą odnaleźć drogę, ale ułatwią skomplikowane manewry i przydadzą się podczas stłuczki.
Nawigacja samochodowa
Zarówno na dłuższych, jak i krótszych dystansach każdemu kierowcy przyda się samochodowa nawigacja GPS. Do wyboru mają oni klasyczne urządzenia oraz aplikacje działające za pośrednictwem smartfona.
Niewątpliwą zaletą smartfonowej nawigacji jest to, że kierowca ma ją cały czas pod ręką. Mapy są aktualizowane na bieżąco, a to pozwala śledzić sytuację na drodze. Dzięki temu na przykład w porę unikniesz korków wybierając mniej uczęszczaną trasę lub dowiesz się o kolizji, która sparaliżowała ruch na autostradzie.
Przymocowanie smartfona do przedniej szyby, zwłaszcza w słoneczne, letnie dni może być jednak strzałem w stopę. Przegrzanie baterii litowo-jonowej może doprowadzić do jej trwałego uszkodzenia, a co za tym idzie upośledzenia pracy telefonu. Oddzielne urządzenia GPS używane przez wielu zawodowych kierowców to gwarancja niezawodności. W przeciwieństwie do części bezpłatnych nawigacji, urządzenie nie gubi pozycji na mapie i nie wyłącza się niespodziewanie podczas jazdy.
Dodatkowe oko w aucie - wideorejestrator
Podczas niektórych kolizji drogowych trudno jest jednoznacznie rozstrzygnąć, kto ponosi winę za zdarzenie. Jeśli sprawca stłuczki wyczuje, że ma do czynienia z niedoświadczonym kierowcą, może nawet zrzucić na niego całą odpowiedzialność. Aby w razie wypadku łatwo udowodnić swoją niewinność, lepiej będzie zainwestować w niedrogi wideorejestrator. Wystarczy nawet sprzęt z niewielką pamięcią wbudowaną i możliwością zapętlania nagrania.
Przy wyborze należy jednak zwrócić uwagę na jakość, obecnie standardem jest rozdzielczość Full HD i częstotliwość odświeżania około 30 klatek na sekundę. Dobry rejestrator powinien mieć również szeroki kąt nagrywania, który pozwoli uwiecznić wszystkie ważne szczegóły. Podczas jazdy nocnej przyda się też sporej wielkości matryca, dzięki czemu szumy będą zdecydowanie mniej widoczne, a obraz wyraźniejszy.
Widoczność 360 stopni – kamera i czujnik cofania
Choć w teorii parkowanie jest bardzo proste, to rzeczywistość rysuje się raczej ponuro. Wąskie uliczki, ciasne parkingi i auto zablokowane przez sąsiednie samochody to dla młodego kierowcy droga przez mękę. Zarówno osoby, które jeszcze nie do końca opanowały manewrowanie samochodem, jak i na przykład posiadacze nowych aut, do których muszą się jeszcze przyzwyczaić, ucieszą się z czujników i kamer cofania. Dzięki nim można łatwo uniknąć kolizji.
Pierwsze podczas parkowania emitują przerywany sygnał dźwiękowy. Staje się szybszy im bliżej przeszkody jest tylny zderzak. Kamery cofania montuje się natomiast zwykle na lusterku wstecznym, dzięki czemu nie zajmują miejsca na przedniej szybie.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.