Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
ubezpieczenie
06-12-2017 08:28

Miałeś stłuczkę? Sprawdź, co zrobić

Wystarczy tylko chwila nieuwagi na drodze, by stać się uczestnikiem kolizji. To zaś wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności – jako że biorące udział w zdarzeniu pojazdy mają wykupione ubezpieczenia komunikacyjne. O czym należy pamiętać i jak postąpić w razie stłuczki?

Artykuł sponsorowany
Miałeś stłuczkę? Sprawdź, co zrobićŹródło: Stock.Adobe.com
d3vv3s8
d3vv3s8

Każdego dnia dochodzi nawet do setek mniej lub bardziej poważnych zdarzeń drogowych z udziałem innych pojazdów lub pieszych. Nie zawsze trzeba wzywać policję – wszystkie niegroźne stłuczki można załatwić polubownie. Warunek jest tylko jeden: każdy pojazd powinien posiadać ubezpieczenia komunikacyjne – ze szczególnym uwzględnieniem OC.

Krok 1. Odstawienie samochodu w bezpieczne miejsce

Jeżeli doszło do zdarzenia drogowego, w którym nie ma rannych i ofiar śmiertelnych, samochody należy odstawić w bezpieczne miejsce. Warto zjechać na pobocze (o ile to możliwe) lub w inne miejsce – tak, by nie blokować ruchu pozostałym pojazdom.

Należy także odpowiednio zabezpieczyć miejsce kolizji, aby nie stanowić zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, trzeba włączyć światła awaryjne oraz umieścić trójkąt ostrzegawczy:

  • na drodze ekspresowej lub autostradzie – na odległości 100 m za pojazdem
  • na pozostałych drogach w terenie niezabudowanym – na odległości 30-50 m za pojazdem.

W terenie zabudowanym – tam, gdzie postój jest zabroniony – wystarczą tylko światła awaryjne. Jeśli pojazd ich nie posiada, wówczas koniecznością jest włączenie świateł pozycyjnych oraz umieszczenie trójkąta ostrzegawczego za pojazdem lub na nim – na wysokości nie większej niż 1 m.

Krok 2. Sprawdzenie stanu zdrowia uczestników kolizji

Niezależnie od stopnia kolizji, należy sprawdzić stan zdrowia pasażerów oraz pozostałych uczestników zdarzenia. Jeżeli zachodzi taka konieczność, należy wezwać służby ratunkowe, np. pogotowie, straż pożarną czy policję.

Krok 3. Spisanie oświadczenia o kolizji

Nie ma potrzeby wzywania policji zawsze, gdy dojdzie do zdarzenia drogowego. Jest to zasadne tylko w konkretnych przypadkach m.in. gdy:

  • są ranni lub ofiary śmiertelne
  • doszło do stłuczki z zagranicznym pojazdem wojskowym
  • doszło do kolizji z pojazdem bez ważnego OC
  • doszło do zdarzenia z pijanym kierowcą
  • w kolizji uczestniczył rowerzysta
  • nie można ustalić winnego stłuczki.

W pozostałych sytuacjach wystarczy spisać oświadczenie o kolizji, które będzie podstawą do wypłaty odszkodowania przez towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy.

Oświadczenie powinno zawierać kilka istotnych informacji, takich jak:

  • dokładny opis zdarzenia
  • dokładny opis szkody
  • dane osobowe kierowców biorących udział w stłuczce – tj. imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, numer prawa jazdy
  • dane pojazdów – numer rejestracyjny, marka, model
  • dane dotyczące ubezpieczenia OC – nazwa ubezpieczyciela, numer polisy.
d3vv3s8

Dokument powinien zostać podpisany przez uczestników zdarzenia, w tym także świadków.

Chociaż oświadczenie sprawcy o stłuczce może mieć dowolną formę, warto skorzystać z gotowych formularzy (np. do pobrania na stronie PZU). Skróci to czas pisania oświadczenia oraz sprawi, że dokument będzie zawierał wszystkie niezbędne informacje.

Krok 4. Zgłoszenie szkody

Po spisaniu oświadczenia, należy jak najszybciej zgłosić zaistniałą szkodę. Dokonuje tego osoba pokrzywdzona, dostarczając ubezpieczycielowi sprawcy wszelkie niezbędne dokumenty. Jeżeli towarzystwo ubezpieczeniowe poszkodowanego jest uczestnikiem tzw. bezpośredniej likwidacji szkód (BLS), osoba pokrzywdzona może zgłosić się bezpośrednio do swojego ubezpieczyciela.

W obu przypadkach zgłoszenia szkody można dokonać:

  • osobiście – w dowolnym oddziale firmy ubezpieczeniowej
  • telefonicznie
  • mailowo lub za pomocą formularza kontaktowego na stronie www.
d3vv3s8

Zgodnie z art. 819 § 1 kodeksu cywilnego poszkodowany ma nawet 3 lata na zgłoszenie roszczenia, warto zrobić to znacznie szybciej. Dzięki temu uszkodzony pojazd zostanie naprawiony w możliwie jak najkrótszym czasie.

Jak postąpić w razie uszkodzenia pojazdu sprawcy?

Ubezpieczenia komunikacyjne nie ograniczają się wyłącznie do polisy OC. Jeśli sprawca zdarzenia drogowego uszkodził własny samochód i posiada ubezpieczenie AC, może domagać się odszkodowania. Jak w tym przypadku ubiegać się o odszkodowanie?
Tutaj formalności są bardzo uproszczone. Pierwszy krok to zgłoszenie szkody (zwykle w ciągu 7 dni) ubezpieczycielowi: telefonicznie, w oddziale lub korzystając ze strony www. Podczas zgłoszenia, należy podać nie tylko dane dotyczące kierowcy czy ubezpieczonego pojazdu. Wymagana jest również informacja o okolicznościach zdarzenia, o zaistniałej szkodzie (dobrze jest dołączyć zdjęcia uszkodzeń).

Następnie ubezpieczyciel wysyła rzeczoznawcę, który ocenia szkodę. W zależności od wykupionego wariantu polisy (wariant kosztorysowy lub wariant warsztatowy), wypłaca odszkodowanie lub pokrywa koszty naprawy pojazdu we wskazanym serwisie samochodowym.

Warto mieć świadomość, że wypłata odszkodowania jest możliwa jedynie wtedy, gdy ubezpieczenie AC uwzględnia szkody związane z uszkodzeniem pojazdu na skutek zderzenia z innymi samochodami. Dlatego przed dokonaniem zgłoszenia warto upewnić się o zakresie ochrony ubezpieczeniowej. Jeżeli uszkodzenia na skutek zderzenia z innymi pojazdami są wyłączone z odpowiedzialności firmy, warto zadbać o to, by kolejne ubezpieczenia komunikacyjne dawały taką ochronę.

Artykuł sponsorowany
d3vv3s8

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vv3s8
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj