Trwa ładowanie...

Mężczyzna leżał przygnieciony skuterem w tunelu. Kierowcy nie pomogli

Międzyludzka solidarność pozwala nam podnosić się po tragediach i zapobiegać niebezpieczeństwom. Niestety, zabrakło jej w najdłuższym polskim tunelu. Teraz policja szuka kierowców, którzy bez żadnej reakcji minęli mężczyznę, którego przygniótł jego własny skuter.

Mężczyzna leżał przygnieciony skuterem w tunelu. Kierowcy nie pomogliŹródło: Materiały prasowe
d1lw23k
d1lw23k

Do zdarzenia doszło w gdańskim tunelu pod Martwą Wisłą. W środę 10 października, tuż po 4 rano, do nitki T2, wiodącej w kierunku Stogów, wjechał 73-letni mężczyzna na skuterze. Po poślizgu tylnego koła stracił jednak panowanie nad jednośladem i przewrócił się, a maszyna przygniotła go, uniemożliwiając mu poruszanie się.
- W rurze tunelu znajdowały się jeszcze trzy pojazdy, które wjechały chwilę za jednośladem. Żaden z kierujących, przejeżdżając obok leżącego mężczyzny, nie zatrzymał się. Nikt nie zareagował - relacjonuje dla Wirtualnej Polski Magdalena Kiljan z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Wypadek skuterzysty nie uszedł uwagi osoby obsługującej monitoring obiektu. W ciągu trzech minut na miejscu były służby, które udzieliły mężczyźnie pomocy i zabezpieczyły miejsce zdarzenia. Skuterzysta jeszcze tego samego dnia wysłał im ze szpitala podziękowania. Sprawą zajęła się policja

- Trwają czynności dochodzeniowe wobec trzech kierowców, którzy jechali wtedy tunelem - informuje Wirtualną Polskę asp. Karina Kamińska z biura prasowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. - Nie udzielili oni pomocy osobie będącej w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Zgodnie z przepisami grozi za to do trzech lat więzienia - dodaje Karina Kamińska. Gdańska policja nie zdradza, czy już ustaliła personalia trzech zmotoryzowanych, o których chodzi. Na razie nie przesądza również, że wszystkim zostaną postawione zarzuty.

d1lw23k

Zgodnie z art. 162 Kodeksu karnego "Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażania siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".

Być może kierowcy, którzy minęli mężczyznę, sami obawiali się, że po zatrzymaniu się w tunelu zostaną potrąceni przez nadjeżdżające pojazdy. Do zdarzenia doszło jednak bardzo wczesnym rankiem, gdy ruchu jest znikomy, a żaden z trzech zmotoryzowanych nawet nie wezwał telefonicznie policji. Najprawdopodobniej więc do głosu doszła zwykła znieczulica. Niewykluczone też, że zadziałał tu mechanizm rozmytej odpowiedzialności. W końcu każdy z trzech kierowców mógł pomyśleć, ze przecież na pewno któryś z dwóch pozostałych już poinformował odpowiednie służby.

W razie wystąpienia zagrożenia stan wyższej konieczności pozwala nam na łamanie przepisów. Można zatrzymać się w tunelu czy na autostradzie, a nawet zdecydowanie przekraczać dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym, bez obawy o karę za takie zachowanie. Nie trzeba również obawiać się konsekwencji, jeśli nie umiemy profesjonalnie udzielić pomocy. Jednak całkowite zignorowanie sytuacji może mieć poważne następstwa – z trzyletnią odsiadką i zakazem prowadzenia pojazdów włącznie.

d1lw23k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lw23k
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj