Trwa ładowanie...

Mercedes Vision Van - przyszłość aut użytkowych

d35pxcl
d35pxcl

Stuttgarcki koncern zaprezentował wizję swojego samochodu dostawczego przyszłości. Vision Van to konglomerat technologii, mający odpowiadać najnowszym wymaganiom transportu i użytkowników. Koncepcyjny Mercedes napędzany jest 100-konnym silnikiem elektrycznym, dzięki któremu może pokonać od 80 do 270 kilometrów – w zależności od wybranej konfiguracji.

- Z modelem Vision Van rozwijamy koncepcję generacji vanów przyszłości: inteligentnej, autonomicznej technologii, łączącej wszystkie procesy, od ładowania i transportu drogowego, po dostarczanie produktów odbiorcom. To ma czynić pracę dostawców łatwiejszą i sprawniejszą, a sam proces doręczenia szybszym i wydajniejszym, co w rezultacie będzie generować korzyści dla klientów - mówił podczas prezentacji Volker Mornhinweg, szef Mercedes-Benz Vans.

Przedstawiony koncept ma pełnić role ostatniego ogniwa w łańcuchu doręczeń, operując na terenie coraz bardziej rozrastających się aglomeracji miejskich. Napędzany elektrycznymi silnikami pojazd jest w pełni cyfrowo zespolony ze wszystkimi uczestnikami tego procesu - od centrum dystrybucyjnego, po odbiorcę przesyłki. Wyposażono go we w pełni zautomatyzowaną przestrzeń ładunkową oraz zestaw dronów dokonujących finalnego dostarczenia paczki.

Według koncepcji Mercedesa, futurystyczny van będzie operował w niemal w pełni zautomatyzowanym i "zinternetyzowanym" środowisku, współpracując z autonomicznymi centrami dystrybucji oraz logistyki. Nawet odbiorca, poprzez sieć, będzie mógł dogodnie ustawić miejsce i termin doręczenia przesyłki. Dzięki swemu zeroemisyjnemu napędowi auto będzie mogło bez problemu poruszać się w strefach wyłączonych dla pojazdów spalinowych, a także w strefach ciszy.

d35pxcl

Vision Van nie jest pojazdem autonomicznym, ale z pewnością nie będzie problemu, by tego typu technologie zaimplementować w nim. Najnowsze trendy zmierzają przecież ku temu, aby zdjąć z użytkowników aut funkcje prowadzących, a raczej stworzyć dla nich warunki do komfortowej i bezstresowej podróży w roli pasażerów. W takim przypadku bryła klasycznej limuzyny może tracić swą rację bytu, na rzecz wygodnych i przestronnych salonek, wyposażonych w rozbudowane systemy infotainment. Czy zatem dostawczak Mercedesa to także zapowiedź S-klasy przyszłości?

BC

d35pxcl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35pxcl
Więcej tematów