Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
16-07-2019 17:34

Masz firmę? Sprawdź, kiedy warto wynająć samochód

Masz własną firmę, ale jeździsz zdezelowanym mercedesem nie pierwszej młodości? Zobacz, w jakich sytuacjach warto wynająć nowoczesny samochód. To tańsze niż myślisz.

Artykuł sponsorowany
Masz firmę? Sprawdź, kiedy warto wynająć samochódŹródło: Materiały prasowe
d2xqs7l
d2xqs7l

Liczy się pierwsze wrażenie

Chociaż przywykło się mówić, że światem finansów rządzą liczby, nie do końca jest to prawdą. Przedsiębiorca, który uda się na rozmowy handlowe swoim ukochanym, aczkolwiek nie najnowszym i nie najlepszym samochodem, prawdopodobnie nie wynegocjuje tak dużo, jak ten, który podjedzie nowym autem wysokiej klasy. Właśnie dlatego młodzi przedsiębiorcy popełniają błąd i rozpoczynają robienie interesów od kupna dobrego samochodu. Słusznie zakładają, że wizerunkowo bardzo na tym zyskają. Jednak w praktyce niewiele jest okazji, w których trzeba się dobrze zaprezentować. Na te dni lepiej wypożyczyć samochód.

Podróż służbowa pracownika

Chociaż najwygodniej jest wysłać pracownika w podróż służbową własnym autem, nie zawsze jest to możliwe. Często prywatny samochód po prostu nie spełnia odpowiednich standardów i byłby wizerunkowym strzałem w kolano. A zdarza się i tak, że pracownik nie dysponuje samochodem, którym mógłby się udać w podróż, bo dzieli go ze współmałżonkiem i względy logistyczne wykluczają całkowite zaanektowanie auta. Jeśli firma nie dysponuje wolnym samochodem, najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z wypożyczalni. Uproszczone procedury i krótki czas oczekiwania na samochód, a przy tym możliwość wynajmu tylko na potrzebny czas (np. na trzy dni a nie na cały tydzień) to atuty, obok których trudno przejść obojętnie.

Rozliczenia finansowe

Używanie prywatnego auta do celów służbowych, zwłaszcza przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej, zazwyczaj rodzi problemy przy odpisach podatkowych. Nigdy nie wiadomo, co można wrzucić w koszty i czy tak naprawdę cokolwiek można. Pojawiają się też wątpliwości, czy korzystanie z auta nie powinno być traktowane jako dodatkowy przychód, od którego trzeba zapłacić podatek. Wynajem samochodu rozwiązuje te problemu. Po prostu koszt wynajmu wpisuje się w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Problematyczny może być koszt paliwa i nadmiarowe kilometry, jeśli wynajęty samochód używany jest także do celów prywatnych. Dla własnego spokoju lepiej unikać takich sytuacji.

Zagraniczna delegacja

Jeśli w firmie spodziewamy się zagranicznych gości, to na ogół przybywają oni do naszego kraju samolotem. W tym momencie problematyczne staje się ich poruszanie po Polsce. Nie każda firma dysponuje samochodem z kierowcą, który może oddać do dyspozycji gości. Z kolei proponowanie zwrotu pieniędzy za ewentualne taksówki jest bardzo nie na miejscu. W wielu wypożyczalniach (np. fleetcorp.pl) nie jest wymagane polskie prawo jazdy do wynajęcia samochodu. Wystarczy, że będzie uprawniało do jazdy po polskich drogach. To furtka właśnie dla gości zza granicy, którym oddamy do dyspozycji wynajęty wóz. Nie da się przy tym nie zauważyć, że wizerunkowo mocno na tym zyskamy, bo samochód nie będzie w żaden sposób oznaczony jako wynajęty. Dopiero sprawdzenie dokumentów wozu może ujawnić ten fakt.

d2xqs7l

Wynajem samochodu – warunki

Autem z wypożyczalni można swobodnie poruszać się po całej Polsce, a za dodatkową opłatą, także po terytorium Unii Europejskiej. W niektórych wypożyczalniach z tej możliwości wyłącza się Rumunię. Opuszczanie granic UE jest zabronione.

Wypożyczalnie zastrzegają sobie, by kierowcy, którzy chcą wypożyczyć samochód, mogli pochwalić się minimum rocznym doświadczeniem za kierownicą i mieli ukończone dwadzieścia jeden lat. Ta pozorna niesprawiedliwość wynika z troski o stan pojazdów i powinna być potraktowana jako zaleta.

Cena wynajmu zależna jest od czasu, na jaki auto zostanie wypożyczone, a także jego klasy. Im lepszy samochód, tym wyższa cena, to oczywiste. Warto też skalkulować czy nie lepiej wypożyczyć samochód na cały miesiąc niż na np. trzy tygodnie. Tu różnice w cenie wynajmu mogą być znaczne, ale trzeba też wziąć pod uwagę limit kilometrów. Ceny najmu nie są wygórowane, na pewno bardziej opłaca się wynająć samochód, niż jeździć cały dzień taksówkami.

Wypożyczenie samochodu – ograniczenia

Niewiele jest ograniczeń związanych z wynajmem samochodów. Poza wspomnianymi wcześniej obowiązującymi granicami UE trzeba pamiętać, że wynajętym samochodem nie można ciągnąć przyczepy ani holować drugiego auta. Wykluczone jest też transportowanie zwierząt. Za zwrócenie brudnego samochodu naliczana jest dodatkowa opłata.

Artykuł sponsorowany
d2xqs7l

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xqs7l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj