Trwa ładowanie...
23-07-2015 14:27

LPG w Europie: gdzie nie zatankujesz bez adaptera?

LPG w Europie: gdzie nie zatankujesz bez adaptera?Źródło: PAP/EPA/Ali Haider
d1rgy5y
d1rgy5y

Polska jest w ścisłej światowej czołówce pod względem popularności LPG. Gaz przekonał do siebie szerokie grono naszych rodaków, którzy za paliwo chcą płacić mniej. Czy wyjeżdżając na zagraniczne wakacje również można w ten sposób zaoszczędzić? Okazuje się, że nie wszędzie jest to możliwe bez odpowiedniego wyposażenia.

Rozwój technologii napędzania samochodów LPG nie przebiegał tak samo we wszystkich europejskich krajach. Stąd też na Starym Kontynencie mamy obecnie kilka rodzajów końcówek dystrybutorów, a więc i gniazd, umożliwiających tankowanie. Najbardziej popularnym systemem jest włoski, który przyjął się również w Polsce. Korzysta z niego wiele państw Środkowej i Południowej Europy. Tuż za naszą zachodnią granicą napotkamy jednak trudności.

Poszczególne kraje korzystają z różnych systemów. W Niemczech zatankujemy LPG, o ile posiadamy adapter do gniazda ACME lub tzw. końcówki holenderskiej. Pierwsze z tych złącz jest popularniejsze we wschodniej części Niemiec, a drugie w zachodniej. W innych europejskich krajach też jest różnie. Na przykład jadąc z północy Polski na północ Hiszpanii, napotkamy trzy różne rodzaje końcówek. Wyruszając na wakacyjny wyjazd warto więc zaopatrzyć się w odpowiednie adaptery. To jednak nie wszystkie problemy, jakie możemy napotkać w podróży.

Kłopoty może sprawić nam samo rozpoznanie stacji, na których oferowany jest gaz. Nie wszędzie należy się spodziewać napisu „LPG”. W Czechach może być to „ropny plyn”, na Bałkanach „GPL”, „plin” lub „autoplin”, a na Węgrzech „PB-gaz”. Kiedy już zajedziemy pod właściwy dystrybutor, w wielu krajach będziemy musieli zatankować samodzielnie. To przestaje być jednak dla naszych rodaków kłopotliwe. W końcu i w Polsce własnoręczne napełnianie butli jest dozwolone i robi tak coraz więcej zmotoryzowanych.

d1rgy5y

W niektórych europejskich krajach sieć stacji, które oferują LPG, jest jednak o wiele słabiej rozwinięta niż w Polsce. Butlę na LPG trudno napełnić w krajach skandynawskich, w Danii czy Szwajcarii. Niewiele stacji napotkamy również w Hiszpanii. Tam ich zagęszczenie występuje w pobliżu linii brzegowej. Przeciwnie jest w Portugalii, gdzie z zakupem LPG nie powinno być większego problemu. W obydwu krajach na niektórych stacjach spotyka się pistolety przystosowane do złącza euroconnector, które w przyszłości ma stanowić standard we wszystkich krajach UE.

tb/sj/tb, moto.wp.pl

d1rgy5y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rgy5y
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj