Trwa ładowanie...

Łódzki odcinek autostrady A1 w sierpniu 2016 r.

Łódzki odcinek autostrady A1 w sierpniu 2016 r.Źródło: GDDKiA
d28szw9
d28szw9

Prawdopodobnie w sierpniu przyszłego roku zakończą się prace przy budowie odcinka autostrady A1 pomiędzy Strykowem a Tuszynem (woj. łódzkie) - poinformował w Sejmie wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.

Wiceszef resortu odpowiadał łódzkiej posłance PiS Joannie Kopcińskiej na pytania dotyczące realizacji inwestycji autostrady A1 w stronę Częstochowy, drogi ekspresowej S14, i tunelu średnicowego w Łodzi. Jak zaznaczył Szmit, wszystkie te inwestycje są niezwykle ważne dla "spójności komunikacji" naszego kraju. Przypomniał, że "łódzki" odcinek autostrady A1 pomiędzy Strykowem a Tuszynem obejmuje prawie 40 km. Zwrócił uwagę, że ta trasa nie miała szczęścia do wykonawców, ale ostatecznie w 2014. roku rozstrzygnięto przetargi na jej wykonanie. Budowa drogi podzielona została na trzy odcinki i według niego prace na nich są zaawansowane od 70 do 75 proc. Według wiceministra planowany termin zakończenia prac na odcinku autostrady A1 pomiędzy Strykowem a Tuszynem to sierpień 2016 roku.

Autostrada A1 ma połączyć Trójmiasto z Górnym Śląskiem. W Strykowie, na północ od Łodzi, przecina autostradę A2, natomiast w Gliwicach - A4. Autostrada kończy się na przejściu granicznym w Gorzyczkach. Długość całkowita autostrady A1 to 568 km. Budowany obecnie odcinek trasy w woj. łódzkim biegnie przez powiaty; zgierski i łódzki wschodni tj. gminy; Stryków, Nowosolna, miasto Łódź, Andrespol, Brójce, Rzgów i Tuszyn.

Szmit odniósł się również do budowy drogi ekspresowej S14, czyli zachodniej obwodnicy Łodzi, która w sumie ma liczyć 28 km. Jej budowa została podzielona na dwa odcinki. Pierwszy, od węzła Lublinek (czyli od istniejącego już fragmentu drogi krajowej nr 14) do węzła Teofilów oraz drugi od węzła Teofilów do miejscowości Słowik (skrzyżowanie z drogą krajową nr 91). Jak mówił, w październiku tego roku wszczęto postępowanie przetargowe na wykonawcę projektu. Przewidywany koszt inwestycji to 1,5 mld zł i ma być finansowany przede wszystkim z budżetu państwa. Według niego realizacja inwestycji powinna rozpocząć się w 2017 roku, a jej zakończenie przewiduje się na przełom lat 2019/2020.

Źródło: PAP

d28szw9

ll

d28szw9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28szw9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj