LG Chem inwestuje pod Wrocławiem. Tesla może się bać

Koreański koncern LG otworzy pod Wrocławiem fabrykę baterii do samochodów elektrycznych. Odbiorcami mają być największe koncerny motoryzacyjne, a wielkość produkcji ogniw ma zawstydzić Teslę. Taki obiekt może zmienić zasady gry na rynku pojazdów zasilanych prądem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W zeszłym roku sprzedano w Europie prawie 100 000 pojazdów elektrycznych
W zeszłym roku sprzedano w Europie prawie 100 000 pojazdów elektrycznych (WP.PL)
WP

Agencja Rozwoju Przemysłu przyznała spółce LG Chem Wrocław Energy zgodę na prowadzenie działalności. Dzięki temu w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej powstanie największa w Europie fabryka baterii litowo-jonowych. Pracę znajdzie tam 2,5 tys. osób. Inwestycja będzie kosztowała nawet 5,8 mld złotych.

Gigafactory w Kalifornii. To tutaj powstają baterie dla samochodów marki Tesla. Materiały prasowe
Podziel się
WP

W 2016 roku sprzedano na Starym Kontynencie nieco ponad 97 tys. samochodów elektrycznych, lecz w Europie brakuje fabryki baterii z prawdziwego zdarzenia. Materiały są importowane w większości z Chin oraz Korei Południowej. Podwrocławski obiekt jest w stanie wyprodukować w ciągu roku 100 000 baterii. To oznacza, że jego wydajność będzie o około 10 proc. większa niż w przypadku "Gigafactory" Tesli.

Inwestycja w fabrykę zajmującą się masową produkcją baterii przyczyni się do kolejnych obniżek cen tych elementów. W ciągu ostatnich 7 lat koszty spadły 5-krotnie. To dopiero początek ekspansji – elektryczne samochody zamierza wprowadzić Volkswagen, BMW, Audi, Mercedes czy nawet Volvo.

Źródło: PAP, Reuters

Polub WP Moto
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP