Trwa ładowanie...
d3hr1bj

Lato w pełni, a przy dystrybutorach obniżki

Share
d3hr1bj

Wraz z początkiem wakacji, ceny paliw poszły drastycznie w górę i wielu kierowców mogło stracić nadzieję na tanie tankowanie, tymczasem splot dość korzystnych informacji z rynków światowych sprawił, że polskie rafinerie - po ostatnich podwyżkach - obniżyły ceny paliw w hurcie. To przekłada się na niższe wydatki zmotoryzowanych.

Najnowszy monitoring cen paliw detalicznych na stacjach tankowania, zrealizowany przez e-petrol.pl 16 lipca 2014 r., pokazuje dalszy ciąg spadkowy. Skala obniżek w przypadku benzyny i oleju napędowego jest niewielka - 1 grosz na litrze, jednak kierowców obawiających się rekordowo wysokich cen podczas tegorocznych wakacji może cieszyć choćby zatrzymanie podwyżek. W przypadku autogazu – zgodnie z wcześniejszymi prognozami – obserwujemy dalszy wzrost cen.

W minionym tygodniu spadła przeciętna ogólnopolska cena benzyny bezołowiowej 95 - teraz zapłacić trzeba 5,46 zł/l, wobec 5,47 zł/l tydzień temu. Litr oleju napędowego przeciętnie wyceniany jest na 5,33 zł/l, co oznacza 1 gr. spadek wobec ceny 5,34 zł/l, jaką zanotowaliśmy we środę 9 lipca 2014 r. Jedynym paliwem, które od trzech tygodni opiera się spadkom, a nawet wyraźnie drożeje, jest autogaz, którego średnia cena ustabilizowała się w tym tygodniu na poziomie 2,50 zł/l, czyli 2 gr powyżej średniej ceny z minionego tygodnia.

Kierowcom wyjeżdżającym na wakacje możemy przypomnieć, że w ubiegłym roku cena benzyny i oleju napędowego (oba gatunki paliw kosztowały 5,59 zł/l) była wyższa od obecnych poziomów o ok. odpowiednio 13 i 26 groszy na litrze. Oznacza to tyle, że na tegoroczne zatankowanie samochodu (przeciętny bak 50 l) przed wyjazdem jest tańsze o ok. 6,50-13 zł.

d3hr1bj

Planujący wyjazdy samochodowe po Europie powinni zorientować się w cenach paliw w krajach docelowych podróży oraz tranzytowych. Przy odpowiednim planowaniu i zarządzaniu tankowaniem oszczędności mogą być bardziej widoczne. Obecnie taniej niż w Polsce – w przypadku benzyny – bak można uzupełnić tylko w Kosowie, Bułgarii, Estonii, i na Łotwie. Wybierając się na południe Europy, np. do Włoch należy liczyć się z tym, że za pełen bak (50 l) będzie trzeba zapłacić 375 zł, czyli o 100 zł więcej niż w Polsce.

Źródło; E-petrol

tb/

d3hr1bj

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hr1bj
d3hr1bj
Więcej tematów