Kunszt inżynierii. Laptop ROG Zephyrus G16 jak bolid Formuły 1
Może się to wydawać sprzeczne na pierwszy rzut oka, ale bolidy Formuły 1 oraz flagowe laptopy dla graczy, jak ROG Zephyrus G16, mają ze sobą bardzo wiele wspólnego. Obydwa mają za zadanie połączyć skrajności takie jak maksymalna moc, a zarazem jak najniższa masa.
Prace nad nową generacją bolidów czy laptopów są długotrwałe i wykonuje je liczna kadra ekspertów z różnych dziedzin. W przypadku projektowania bolidu Formuły 1 kilkuset ludzi potrafi nad danym modelem pracować nawet dwa lata i bynajmniej nie różni się to od prac nad lekkimi laptopami gamingowymi, takimi jak ROG Zephyrus G16.
Kosmiczna konstrukcja
ROG Zephyrus G16 to konstrukcja 16-calowa z najpotężniejszą kombinacją karty graficznej do maksymalnie NVIDIA GeForce RTX 5080 oraz procesora Intel Core Ultra 9 285H. Warto zaznaczyć, że mimo w pełni aluminiowej obudowy o masie 1,85 kg, mierzącej w najcieńszym miejscu zaledwie 1,49 cm, zastosowano układ graficzny z TGP na poziomie 120 W. Jest to podobne podejście do bolidu Formuły 1, którego hybrydowy zespół napędowy o mocy około 1050 KM umieszczono w nadwoziu ważącym razem z kierowcą minimum 800 kilogramów.
Osiągnięto to za pomocą kreatywnej inżynierii i odpowiedniego doboru materiałów. W przypadku bolidów stosowane są m.in. stopy tytanu i włókno węglowe, a w przypadku ROG Zephyrus G16 jednym z kluczowych punktów jest klawiatura, pod którą znajdują się główne podzespoły. Wymaga to ogromnego kunsztu w celu pogodzenia maksymalnej wydajności i potrzeby odizolowania rąk gracza od gorących komponentów wewnątrz. Nie oznacza to jednak przegrzewania się, ponieważ temperatura jest trzymana pod kontrolą przez unikatowy system chłodzenia ROG Intelligent Cooling z trzema wentylatorami zasysającymi świeże powietrze od góry przez klawiaturę, komorą parową i ciekłym metalem zamiast powszechnej w branży, mniej wydajnej pasty termoprzewodzącej. Co więcej, ROG Zephyrus G16 ma przy wlotach powietrza filtry przeciwkurzowe.
Maksymalne osiągi
Tak jak geniusz inżynierii pozwala bolidom Formuły 1 na osiągnięcie prędkości do nawet 360 km/h, tak w przypadku laptopa ROG Zephyrus G16 mowa o wydajności zarezerwowanej jeszcze niedawno dla dużo cięższych konstrukcji gamingowych, ale w formacie ultrabooka nawet z kartą NVIDIA GeForce RTX 5080 na pokładzie. Pozwala to zaoferować płynność rozgrywki w wysokiej jakości oprawie wizualnej, gdziekolwiek się znajdujemy, o ile mamy dostęp do gniazdka elektrycznego. Osiągnij nawet 240 kl./s, czyli maksimum tego, co może wyświetlać fenomenalna matryca OLED Nebula o rozdzielczości QHD+ (2560x1600 pikseli) i odświeżaniu 240 Hz typu OLED, zapewniająca w praktyce nieskończony kontrast, czyli odwzorowanie czerni i czas reakcji rzędu tylko 0,2 ms zapewniający niedoścignioną płynność wyświetlanego obrazu.
Dodatkowo oferuje ona 100 proc. pokrycie palety barw DCI-P3 i błąd odwzorowania kolorów Delta E< 1, co zaspokoi nie tylko najbardziej wybrednego gracza czy filmomaniaka, ale nawet grafika dzięki certyfikatom Pantone Validated i Dolby Vision.
Technologie jutra
Wcielenie się w kierowcę bolidu Formuły 1 nawet podczas wyjazdu wakacyjnego będzie jeszcze bardziej immersyjne niż kiedykolwiek wcześniej. Gra F1 2025 oferuje mnóstwo torów, których część, jak choćby włoski Imola czy japoński Suzuka, została w praktyce zeskanowana 1:1 za pomocą lidaru i przeniesiona do wirtualnej rzeczywistości.
Z kolei innym tytułem o równie szybkim tempie, który pozwoli odstresować się po próbach bicia rekordów czasowych w F1 2025, będzie Doom: The Dark Ages, w którym ponownie radzimy sobie z hordami pomiotów piekielnych. Dla preferujących bardziej przygodowe tytuły świetną opcją będzie Indiana Jones and the Great Circle.
Ponadto laptop ROG Zephyrus G16, podobnie jak bolid Formuły 1, wspiera wiele technik robiących ogromną różnicę. Podczas gdy kierowcy Formuły 1 mają do dyspozycji systemy typu Drag Reduction System (DRS), Motor Generator Unit – Kinetic (MGU-K) czy Motor Generator Unit – Heat (MGU-H), odzyskujące energię kinetyczną podczas hamowania lub cieplną z układu wydechowego to laptop ROG Zephyrus G16 ma techniki NVIDIA oparte o wykorzystanie sztucznej inteligencji. Przykładowo pakiet technik znany jako Max-Q to szereg rozwiązań opartych o algorytmy sztucznej inteligencji mających zapewnić ulepszone zarządzanie energią bez strat w wydajności, co jest kluczową kwestią w przypadku laptopów.
Z kolei techniki DLSS z funkcją Multi Frame Generation i funkcją Ray Reconstruction oraz DLAA (Deep Learning Anti-Aliasing) pozwalają we wspierających je grach, w zależności od ustawień, nawet na niemal ośmiokrotny wzrost liczby wyświetlanych kl./s w porównaniu do natywnie generowanego obrazu przy zachowaniu idealnie odwzorowanych odbić i światła generowanych w ramach ulepszonej techniki śledzenia promieni wzbogaconej o Ray Reconstruction i Path tracing. Co prawda ceną jest lekkie obniżenie jakości generowanego obrazu w stosunku do rozdzielczości natywnej głównie podczas ruchu, ale jest to niewielki koszt wobec ogromu zalet. Idealnie płynny obraz na maksymalnych ustawieniach jakości obrazu w około 200 kl./s sprawia, że nocny wyścig na torze w Bahrajnie w F1 2025, eliminacja demonów w Doom: The Dark Ages czy zwiedzanie egipskich ruin w Indiana Jones and the Great Circle wyglądają po prostu cudownie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Game Changing Laptops - GeForce RTX 50 Series with NVIDIA DLSS 4
To nie koniec, ponieważ techniki NVIDIA minimalizują opóźnienie systemowe pomiędzy – w ogromnym uproszczeniu – myszką, kartą graficzną a ekranem. Najnowsza odsłona techniki NVIDIA Reflex pozwala zmniejszyć opóźnienie nawet sześciokrotnie, dzięki czemu znacznie zwiększa szansę wygrania pojedynków w grach wieloosobowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
NVIDIA Reflex 2 | Introducing New Frame Warp Technology
Techniki NVIDIA nie ograniczają się tylko do gier, ponieważ zwiększają też efektywność pracy. Przykładem są sterowniki NVIDIA Studio podnoszące wydajność w oprogramowaniu bądź aplikacja NVIDIA Broadcast przydatna w codziennej pracy, gdyż obejmuje m.in możliwości redukcji niechcianych dźwięków otoczenia, poprawiania jakości czy dźwięku podczas konferencji wideo czy automatyczne dodawanie tła. A to niezmiernie ułatwia streamowanie online lub rozmowy podczas video-konferencji.
Wszystko to sprawia, że ultralekki ROG Zephyrus G16 wsparty technikami NVIDIA opartymi o sztuczną inteligencję jest laptopem kompletnym, który zdoła podołać każdemu zadaniu począwszy od rozrywki na najlepszym poziomie po wymagającą pracę.
WP Moto na: