Trwa ładowanie...
d4e6iw5

Kto zyskuje na przejeździe autostradą A1?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kto zyskuje na przejeździe autostradą A1?
(GDDKiA)
d4e6iw5

W ostatnim czasie było głośno o budowie autostrady A1. Czy poruszanie się już istniejącymi jej odcinkami jest opłacalne?

A1 jest częściowo płatna i docelowo ma łączyć północ z południem Polski. Dla potrzeb badania "pod lupę" wzięto odcinek, który biegnie między Gdańskiem a Toruniem. W analizie porównano czas i koszt przejazdu, jaki ponoszą kierowcy poruszający się autostradą i ci, którzy wybrali drogi krajowe.

Przejazd A1 z Gdańska do Torunia trwa ok. 1 h i 45 min., w trakcie których pokonuje się dystans ok. 172 km. Koszt skorzystania z autostrady wynosi 29,90 zł w jedną stronę. W obie strony oznacza to konieczność wysupłania z portfela niespełna 60 zł, oczywiście przy założeniu że poruszamy się samochodem osobowym.

d4e6iw5

Alternatywna trasa omija A1 od strony wschodniej i prowadzi przez takie miejscowości jak Łęgowo, Tczew, Gniew, Nowe, Grudziądz, Wąbrzeźno czy Kowalewo Pomorskie. Przejazd drogami krajowymi trwa nawet 3,5 h (186 km). Wynika z tego, że trasa wiodąca przez "krajówki" jest nawet o 200 proc. bardziej czasochłonna, ale przynajmniej nie trzeba za nią dodatkowo płacić.

Co zatem wybrać? Jeśli komuś zależy na czasie, to autostrada A1 pozwoli zaoszczędzić 1,5 h. Z drugiej strony, jeżeli kierowca nie chce płacić za przejazd to pozostaje mu dłuższa podróż po drogach krajowych.

Źródło: korkowo.pl

ll/moto.wp.pl

Samochody nowe i używane w atrakcyjnych cenach. Sprawdź oferty!

d4e6iw5

Podziel się opinią

Share
d4e6iw5
d4e6iw5
Więcej tematów