Trwa ładowanie...
d4769hm
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Kontrolerzy transportu drogowego oskarżeni o informowanie o kontrolach

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kontrolerzy transportu drogowego oskarżeni o informowanie o kontrolach
(PAP/Wojciech Pacewicz)
d4769hm

Sześciu kontrolerów Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Rzeszowie stanie przed sądem za przekroczenie uprawnień i ujawnienie poufnych informacji o planowanych kontrolach. Dwóch z nich ma także zarzut korupcji.

Jak poinformował w czwartek PAP szef Wydziału Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie Damian Mirecki, akt oskarżenia w tej sprawie trafił już do Sądu Rejonowego w Rzeszowie.

Pięciu spośród oskarżonych kontrolerów już nie pracuje w Wojewódzkim Inspektoracie Transportu Drogowego w Rzeszowie, a szósty jest zawieszony w czynnościach. Po ujawnieniu sprawy w 2012 roku funkcjonariusze zostali zawieszeni w czynnościach; część z nich była też tymczasowo aresztowana.

d4769hm

Według prokuratury oskarżeni przekazywali kierowcom i przedsiębiorcom informacje na temat miejsc i terminów kontroli. Mirecki podkreślił, że informacje te stanowiły tajemnicę służbową, a funkcjonariusze przekazywali je w celu osiągnięcia przez te osoby korzyści majątkowych poprzez uniknięcie ewentualnych kar (grzywien, mandatów) za naruszenie przepisów.

Dwóch z oskarżonych miało też przyjąć korzyści majątkowe w zamian za informacje. Były to zarówno łapówki w gotówce, jak i np. materiały i usługi budowlane.

Ponadto, prokuratura zarzuca oskarżonym, że ograniczali kontrole lub wydawali polecenia innym funkcjonariuszom, by je ograniczali. Mieli też nakłaniać inne osoby do składania fałszywych zeznań w śledztwie.

Oprócz funkcjonariuszy, przed sądem stanie jeszcze czterech właścicieli firm transportowych. Im prokuratura zarzuca nakłanianie kontrolerów do przekazywania informacji o planowanych kontrolach. Jeden z nich miał pośredniczyć w pozytywnym załatwieniu kontroli w zamian za korzyści. Kolejne zarzuty dotyczą wskazywania kontrolerom takich kierowców, do których nie będzie zastrzeżeń w czasie kontroli.

Wszystkim oskarżonym grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Niektórzy z nich przyznali się do zarzucanych im czynów; dwóch oskarżonych funkcjonariuszy wyraziło chęć dobrowolnego poddania się karze.

tb/

d4769hm

Podziel się opinią

Share

d4769hm

d4769hm