Trwa ładowanie...

Koniec z używaniem telefonu w czasie jazdy. Kamerki wszystko zobaczą

Używanie telefonu podczas jazdy to obecnie jedno z największych zagrożeń w ruchu drogowym. Przyszłość wcale nie zapowiada się lepiej, wręcz przeciwnie. Dlatego Australia postanowiła walczyć z tym odpowiednią techniką.

Koniec z używaniem telefonu w czasie jazdy. Kamerki wszystko zobacząŹródło: mat. rządowe Australii, fot: NSW Government
d49slen
d49slen

Już od początku roku w australijskim Sydney zainstalowano dwie testowe kamery, które "zaglądają" do aut i wykrywają, czy kierowca korzysta z telefonu komórkowego. Nowy system wykorzystujący sztuczną inteligencję działa o każdej porze i w każdych warunkach atmosferycznych. Wysyła do centrali zdjęcie dokładnie takie jak z fotoradaru, na którym widać wykroczenie.

Urządzenia wyglądają jak "puszki" fotoradarów, ale nie są instalowane na słupach, tylko znacznie wyżej, na wiaduktach. Dzięki temu "widzą" przez przednią szybę co robi kierowca. Podobno prawnicy już szykują się na pozwy od osób, które dostaną mandat, a chcą walczyć o swoją prywatność. Australijskie władze zapewniają, że do kwietnia trwają jedynie testy i nikt nie dostanie wezwania.

Przepisy w Australii przewidują mandat 337 dolarów (w przeliczeniu 900 zł) plus 5 punktów karnych za trzymanie telefonu w dłoni. Dozwolone jest korzystanie z zestawu głośnomówiącego i pod warunkiem, że telefon jest umieszczony w schowku lub zamocowany do uchwytu, który nie zasłania drogi.

W Polsce też można otrzymać mandat, ale w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych za samo trzymanie telefonu w dłoni. Plagą na naszych drogach jest nie tylko dzwonienie, ale także pisanie, czytanie i oglądanie filmów. Zgodnie z prawem nie jest zabronione umieszczanie smartfonu na uchwycie i włączanie filmu. Tymczasem może to być większym zagrożeniem niż samo dzwonienie.

d49slen
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49slen
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj