Pierwszy tydzień lipca upłynął pod znakiem dalszych obniżek na stacjach paliw, jednak ich skala była już niewielka.
Średnio benzyna Pb95 potaniała 3 gr./l do poziomu 5,64 PLN/l; jest to najniższy średni poziom cen od połowy lutego tego roku. Ceny paliw w kraju pozostają oczywiście zróżnicowane. Benzynę Pb95 zatankujemy zarówno po 5,46 PLN/l jak i 5,79 PLN/l. Od początku kwietnia tego roku, kiedy to obserwowaliśmy dotychczasowy rekordowy średni poziom cen - Pb95 5,89 PLN/l - ceny spadły o 25 gr./l. W porównaniu z rokiem ubiegłym benzyna jest prawie 60 gr./l droższa.
Olej napędowy na polskich stacjach jest najtańszy od połowy listopada 2011 roku. W ostatnim tygodniu diesel potaniał średnio 3 gr./l do poziomu 5,55 PLN/l. Rekordowo wysokie jak dotychczas detaliczne ceny oleju napędowego obserwowaliśmy w połowie stycznia tego roku, kiedy średnio za litr diesla płaciliśmy 5,81 PLN/l. Od tamtego czasu poziom cen obniżył się o 26 gr./l. Zróżnicowanie cen oleju napędowego w kraju jest wyższe niż benzyny. Litr diesla na krajowych stacjach kupimy zarówno za 5,34 PLN/l jak i 5,76 PLN/l.
Detaliczne ceny LPG spadły w minionym tygodniu zaledwie 1 gr./l do średniego poziomu 2,77 PLN/l jednak LPG jest najtańszy od września 2011 roku. Obecnie w kraju LPG kupimy zarówno za 2,54 PLN/l jak i 2,95 PLN/l. Dodatkowo średnie ceny autogazu są bardzo stabilne w dłuższym okresie. W ostatnich 10 miesiącach średni poziom cen LPG kształtował się w przedziale 2,77 – 2,86 PLN/l.
Najdroższymi województwami biorąc pod uwagę ceny paliw są zachodniopomorskie i świętokrzyskie. Najtaniej jest z kolei w łódzkim i śląskim.
Ze względu na obserwowane w ostatnim tygodniu podwyżki cen na rynku hurtowym rzędu 10 gr./l prawdopodobieństwo dalszych obniżek cen na stacjach jest niewielkie. Co więcej mogą pojawić się już drobne korekty cen w górę rzędu 2-5 gr./l.
Źródło: Reflex
tb/