Trwa ładowanie...

Koniec obniżek na stacjach paliw

Share
Koniec obniżek na stacjach paliw
Źródło: PAP/Wojciech Pacewicz
d4ceza0

W ciągu ostatniego tygodnia rafinerie zmieniały ceny paliw cztery razy. Niedawne spadki cen w sprzedaży hurtowej zostały już niemalże zniwelowane. Dynamika zmian cen w rafineriach w mijającym tygodniu nie znalazła, na szczęście dla kierowców, odzwierciedlenia na pylonach stacji paliw. Co więcej - wygląda na to, że stacje realizują jeszcze ostatnie przeceny w sprzedaży hurtowej.

W ostatnich dniach wydarzyło się na świecie sporo zjawisk, które mają istotny wpływ na handel naftowy. W Polsce z racji długiego weekendu znalazły się one niejako "w cieniu", lecz ich konsekwencje dla rynku paliw nie. W ostatnich dniach za litr benzyny 95 kierowcy tankując musieli wydać średnio 5,34 zł/l., olej napędowy potaniał o 4 gr., i kosztował średnio w kraju 5,40 zł/l. Dwugroszowy wzrost w notowaniach e-petrol.pl odnotowano dla ceny autogazu, w pierwszej połowie ubiegłego tygodnia litr LPG kosztował 2,62 zł.

Z prognoz e-petrol.pl wynika, że na stacjach benzynowych jest jeszcze niewielkie pole do obniżek cenowych, choć ceny będą się raczej stabilizować. W tym tygodniu za litr najpopularniejszej benzyny bezołowiowej 95 powinniśmy płacić (w zależności od regionu i typu stacji) 5,29-5,39 zł. Wahania cen mogą być także widoczne w przypadku oleju napędowego. W najbliższych dniach cena diesla powinna mieścić się w przedziale od 5,36 zł do 5,45 zł za litr. Użytkownicy samochodów z instalacją gazową od kilku tygodni obserwują niewielkie, ale systematyczne podwyżki. W tym przypadku tendencja może się utrzymać - z wyliczeń e-petrol.pl wynika, że w tym tygodniu litr LPG na stacjach może kosztować 2,60-2,69 zł.

d4ceza0

Po niedawnych spadkach cen, w ubiegłym tygodniu obserwowaliśmy znaczne odbicie, ceny zatrzymały się na poziomie sprzed trzech tygodni, czyli 4149,50 zł netto za 1000 litrów benzyny bezołowiowej 95 oraz 4196,70 zł w przypadku oleju napędowego. Ostatnie jesienne wahania cenowe mogą w krótkim czasie doprowadzić do wyrównywania cen benzyny i diesla. Przed tygodniem różnica ta wynosiła 128 zł podczas gdy dziś oba gatunki paliw dzieli już tylko 47 zł. Z analiz e-petrol.pl wynika, że do wtorku 19 listopada zarówno PKN Orlen jak i Grupa Lotos wprowadzą kolejne, ale bardzo nieznaczne zmiany w swoich cennikach. Benzyny mogą w hurcie podrożeć o ok. 12-13 zł, a podwyżka cen oleju napędowego w rafineriach nie powinna przekroczyć 5-10 zł na 1000 l.

(źródło: e-petrol.pl)

d4ceza0

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ceza0
d4ceza0
Więcej tematów