Trwa ładowanie...

"Komora przetrwania" uratowała Kubicę

"Komora przetrwania" uratowała KubicęŹródło: AP
d2zpaym
d2zpaym

Robert Kubica z makabrycznego wypadku wyszedł bez szwanku i już w poniedziałek opuści szpital. Być może wystartuje w niedzielę w Grand Prix USA. To jest możliwe jedynie w Formule 1.

Kiedy samochód uderza w ścianę, odpadają koła, przednie i tylne skrzydła, wszystkie mikroskopijne części, które oszukują wiatr i pozwalają rozwijać zawrotne prędkości. Ale kokpit, ta tuba zbudowana z praktycznie niezniszczalnych włókien węglowych o strukturze plastra miodu, ma zapewnić kierowcy maksimum bezpieczeństwa. Nazywana jest na kilka sposobów: klatka bezpieczeństwa, klatka ochronna lub komora przetrwania. Konstrukcja projektowana jest tak, żeby wytrzymała wypadek ekstremalny, czyli uderzenie czołowe przy prędkości 300 km/godz. Właśnie dlatego Kubica przeżył kraksę w Montrealu.

Kokpit nie dość, że nie rozpada się na kawałki, to na dodatek, dzięki specjalnym strukturom ochronnym z przodu, z tyłu i po bokach pochłania energię podczas zderzenia. Rygorystyczne testy zakładają czołowe uderzenia w ścianę przy prędkości 14 m/s, a także nacisk o sile 20 ton od przodu.

Klatka ochronna musi także przetrwać nacisk od góry - stalowa płyta symuluje obciążenie pionowe dziewięciu ton oraz nieco słabsze boczne. Próba wypada pozytywnie, jeśli odkształcenia klatki, nie przekraczając 5-10 cm! Dlatego koziołkujący bolid Kubicy gubił po drodze wszystkie elementy, ale miejsce, w którym siedział Polak - ta ciasna i wąska "wanna" - pozostało nienaruszone. Kierowca BMW Sauber nie czuł nacisku z boku, nie został zgnieciony podczas uderzenia w ścianę i kolejnych, kiedy skakał po asfalcie.

d2zpaym
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zpaym
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj