Trwa ładowanie...
25-06-2016 09:19

Kolizja z obcokrajowcem: jak uzyskać odszkodowanie?

Kolizja z obcokrajowcem: jak uzyskać odszkodowanie?Źródło: Policja
d1n03ig
d1n03ig

Po polskich drogach porusza się coraz więcej obcokrajowców, wzrasta zatem prawdopodobieństwo kolizji z kierowcą z zagranicy. Jak należy zachować się w takim przypadku, by nie mieć problemów z otrzymaniem odszkodowania?

Nasz kraj staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem dla cudzoziemców, którzy przyjeżdżają zarówno w celach turystycznych, jak i zarobkowych. Z danych Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wynika, że w latach 2008-2014 polscy zmotoryzowani mieli 80 000 kolizji i wypadków z obcokrajowcami, głównie Niemcami, Litwinami, Czechami oraz Słowakami.

Jeżeli dojdzie do zdarzenia, którego uczestnikiem będzie gość z zagranicy, to przede wszystkim zadbajmy o zebranie wszystkich możliwych do uzyskania informacji, które pozwolą nam skutecznie zgłosić się do ubezpieczyciela sprawcy stłuczki lub wypadku. Można to zrobić na zwykłej kartce papieru, ale najlepiej wykorzystać w tym celu tzw. wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym, jednoznacznie wskazując okoliczności zdarzenia oraz sprawcę. Taki formularz w wersji polsko-angielskiej warto wozić ze sobą na co dzień. W dokumencie, oprócz poprawnych danych uczestników kolizji i jej opisu, muszą znaleźć się m.in. także informacje o ubezpieczeniu OC sprawcy (nazwa zakładu ubezpieczeń, numer polisy), jak również marka auta i numery rejestracyjne (należy zapisać wszystkie bez wyjątku znaki znajdujące się na tablicy, np. myślniki obecne w niemieckich autach) oraz kraj ich wydania.

d1n03ig

Ważne jest, aby wypełnione oświadczenie zostało podpisane przez obu uczestników zdarzenia. Warto także zanotować dane osobowe i kontaktowe ewentualnych świadków zdarzenia, a także zrobić zdjęcia pojazdów, uszkodzeń oraz dokumentów sprawcy (np. polisy OC) – wszystko to zwiększy szansę na sprawne i pomyślne zakończenie procesu likwidacji szkody. - Nie zawsze na miejsce zdarzenia trzeba wzywać policję, np. jeśli jesteśmy w stanie udokumentować szkodę samodzielnie i porozumieć się z jej sprawcą. Ale gdy drugi kierowca oczekuje, że podpiszemy coś w języku, którego nie znamy lub nie chce podać informacji na temat swojego ubezpieczenia, wówczas koniecznie należy skontaktować się z policją – mówi Michał Makarczyk z Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

Warto wiedzieć, że kierowcy pojazdów zarejestrowanych na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), czyli UE, Islandii, Norwegii, Liechtensteinu, Szwajcarii, Andory, Serbii, Monako, San Marino, Gibraltaru, Wyspy Man i Wysp Owczych mogą poruszać się po Polsce, posiadając wyłącznie kupione w swoim kraju ubezpieczenie OC. Gdy samochód jest zarejestrowany gdzie indziej, obowiązkiem kierowcy jest mieć przy sobie Zieloną Kartę (międzynarodowy dowód ubezpieczenia OC) lub ubezpieczenie graniczne. W takiej sytuacji po szkodzie należy spisać także numer tego dodatkowego dokumentu oraz nazwę zakładu ubezpieczeń, który go wydał.

Znajomość nazwy ubezpieczyciela sprawcy, identyfikacja pojazdu sprawcy oraz jego polisy OC pozwalają na szybkie zlokalizowanie na stronie PBUK towarzystwa, które jako korespondent na terenie Polski zajmie się likwidacją szkody z OC w imieniu i na rzecz zagranicznego ubezpieczyciela sprawcy. W przypadku trudności w odnalezieniu właściwego korespondenta należy zgłosić się do jednego z agentów PBUK-u. Kluczowymi informacjami w tym przypadku będą numery rejestracyjne pojazdu oraz kraj, w którym pojazd został zarejestrowany. Narodowość kierowcy to sprawa drugorzędna.

(fot. Policja.pl)
Źródło: (fot. Policja.pl)

Proces likwidacji szkody z polisy OC zagranicznego sprawcy jest niemal taki sam jak w przypadku zdarzeń zaistniałych na terenie Polski z udziałem wyłącznie polskich kierowców i pojazdów. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, iż mogą pojawić się przypadki braku możliwości likwidacji szkody w terminie 30 dni od daty jej zgłoszenia. Kluczowe jest uzyskanie od ubezpieczyciela sprawcy potwierdzenia ochrony ubezpieczeniowej dla wskazanego pojazdu w momencie wystąpienia szkody. Zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami potwierdzenie przez zagranicznego ubezpieczyciela powinno nastąpić w ciągu maksymalnie 42 dni - dodaje Makarczyk.

d1n03ig

Jeśli do wypadku doszło w Polsce, a polisa OC obcokrajowca okaże się nieważna lub sprawca zdarzenia nie posiada tego ubezpieczenia, należy szukać pomocy w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym (UFG). Ta instytucja zapewnia wypłatę odszkodowań i świadczeń osobom, które zostały poszkodowane w wypadkach i kolizjach drogowych, spowodowanych przez nieubezpieczonych posiadaczy pojazdów (pod warunkiem nieposiadania przez poszkodowanego dobrowolnego ubezpieczenia AC).

Źródło: Compensa TU SA Vienna Insurance Group

ll

d1n03ig
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n03ig
Więcej tematów