Trwa ładowanie...

Kierowcy tłumnie ruszyli redukować punkty karne

Share
Kierowcy tłumnie ruszyli redukować punkty karne
Źródło: Mateusz Pietruszka
d1u8frd

W obawie przed nowymi przepisami kierowcy masowo zapisują się na kursy redukujące punkty karne. W wielu wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego brakuje już miejsc i wyznaczane są dodatkowe terminy - informuje "Rzeczpospolita".

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ * Przed końcem roku można się pozbyć jeszcze 6 pkt. A po 4 stycznia 2016 r. będzie to dużo trudniejsze i droższe. Kurs ma kosztować 500 zł (teraz 200-350 zł), trzeba będzie poświęcić na niego też dużo więcej czasu - 28 godzin (teraz tylko 6).

Złą wiadomością jest także to, że po zebraniu kompletu punktów karnych, czyli 24, kierowca będzie mógł zaliczyć taki kurs tylko raz i będzie miał na to miesiąc czasu. Teraz może to zrobić dwa razy w roku i pozbyć się w sumie 12 pkt.

d1u8frd

Do tego, od stycznia osoba po kursie redukującym punkty będzie trafiać pod specjalny nadzór starosty. Urzędnicy przez 5 lat będą pilnowali, czy nie przekroczyła limitu. Jeśli przekroczy, straci uprawnienia. A to oznacza kurs prawa jazdy i egzamin. Gdy go zda, obejmie ją - jak tych z pierwszym "prawkiem" - okres próbny. Na czym będzie polegał?

Przez pierwszych 8 miesięcy po uzyskaniu prawa jazdy początkujący kierowcy będą musieli jeździć wolniej i z zielonym listkiem na szybie. Kolejnych 5 lat też będą na cenzurowanym - jeśli uzbierają 24 pkt albo popełnią choć jedno przestępstwo z zakresu ruchu drogowego, stracą prawo jazdy.

ll/sj

Pióra wycieraczek samochodowych do każdego samochodu. Sprawdź! >>

d1u8frd

Podziel się opinią

Share
d1u8frd
d1u8frd
Więcej tematów