Trwa ładowanie...

Kierowcy i alkohol: raport policji za rok 2016

Poznaliśmy szczegółowe statystyki policji za rok 2016. Widać w nich między innymi zmianę liczby kierowców, którzy wsiedli za kierownicę po alkoholu. W jakich regionach Polski wciąż jest to duży problem, a gdzie na drogach pod tym względem jest bezpieczniej?

Share
Kierowcy i alkohol: raport policji za rok 2016
Źródło: Materiały prasowe, Fot: Policja
djpspho

Alkohol mniej groźny

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że nietrzeźwi kierowcy stanowią coraz mniejsze zagrożenie. W 2016 roku uczestnicy ruchu pod wpływem alkoholu spowodowali 2295 wypadków, czyli 6,8 proc. ogółu. Wśród nich aż 1686 osób kierowało pojazdami mechanicznymi. To ci, którzy stanowią największe zagrożenie. Jak dane przedstawiały się w poprzednich latach? W 2015 roku było to odpowiednio: 2211 wypadków (6,7 proc.) oraz 1575 osób kierujących pojazdami pod wypływem alkoholu. W 2014 roku: 2579 wypadków, 7,4 proc. oraz 1838 osób. W roku 2013 dane przedstawiały się zaś następująco: 3001 wypadków, 8,3 proc. oraz 2165 osób.

Najważniejszy dla zwykłych uczestników ruchu wskaźnik nietrzeźwych sprawców wypadków (którzy poruszają się pojazdami mechanicznymi) systematycznie spada.

djpspho

Maleje również odsetek kontroli zakończonych wykryciem nietrzeźwości u kierowcy pojazdu mechanicznego. W 2016 roku kończyło się tak w 0,44 proc. przypadków użycia alkomatu, w 2013 roku było to 1,14 proc. kontroli.

W województwach

Dane mówią same za siebie. Statystycznie coraz mniej osób decyduje się na zajęcie miejsca za kierownicą po spożyciu alkoholu. Nie znaczy to jednak, że problem nie istnieje. W których województwach jest największe ryzyko napotkania nietrzeźwego kierowcy?

WP.PL
Źródło: WP.PL

Odczytując wyniki statystyczne policji, należy pamiętać, że największa liczba przyłapanych nietrzeźwych kierowców nie musi oznaczać, że mieszkańcy danego województwa mają zwyczaj siadania za kierownicą po spożyciu alkoholu. Na wyniki w poszczególnych regionach ma wpływ wiele czynników, a najważniejsze z nich to atrakcyjność turystyczna czy obecność szlaków tranzytowych. By uzmysłowić sobie, jak wielki wpływ ma drugi z tych czynników, wystarczy powiedzieć, że w 2016 roku przez zewnętrzne granice Polski do kraju wjechało 13,2 mln pojazdów.

djpspho

Wypadki nietrzeźwych kierowców

Jak wynika z raportu policji, w 2016 roku do wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców najczęściej dochodziło w sierpniu. Miało wówczas miejsce 208 takich zdarzeń, co stanowiło 12,3 proc. wszystkich wypadków. Najwięcej zdarzeń odnotowano od godziny 18 do 19, a dniem tygodnia, w którym było najwięcej wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych, była sobota.

Najwięcej wypadków powodują nietrzeźwi w wieku od 25 do 39 lat. W 67 proc. poruszają się oni samochodem osobowym. Powodem 52 proc. wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych jest nadmierna prędkość.

djpspho

Podziel się opinią

Share
djpspho
djpspho
Więcej tematów