Kiedy policjant może zatrzymać nasze prawo jazdy?
Szaleństwo w terenie zabudowanym
Prawo przewiduje kilka sytuacji, w których policjant może zdecydować o zatrzymaniu prawa jazdy kierowcy. Kiedy ma do tego prawo?
Prawo przewiduje kilka sytuacji, w których policjant może zdecydować o zatrzymaniu prawa jazdy kierowcy. Kiedy ma do tego prawo?
Najbardziej oczywistym przypadkiem wydaje się przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Warto wiedzieć, że od 1 stycznia 2017 w tym zakresie zmieniło się prawo. Wcześniej część kierowców unikała zatrzymania "prawa", nie przekazując dokumentu policjantowi. Fatalnie sformułowany przepis mówił, że funkcjonariusz mógł zwrócić się do starosty o wstrzymanie uprawnień tylko wtedy, gdy fizycznie odebrał kierowcy dokument.
Niektórzy zmotoryzowani wykorzystywali tę lukę. Po zatrzymaniu przez patrol twierdzili, że nie mają przy sobie prawa jazdy. Otrzymywali więc mandat za przekroczenie prędkości i dodatkowy za brak prawa jazdy, ale uprawnienia zachowywali. Teraz taki wybieg na nic się nie zda. Od 1 stycznia 2017 roku policjant może wystąpić do starosty o wstrzymanie uprawnień na trzy miesiące na podstawie samego wyniku zarejestrowanego przez miernik prędkości. Nie warto więc "kombinować".
Jakie są inne sytuacje, w których można od ręki czasowo stracić prawo jazdy?