Nowe przepisy zdziesiątkowały liczbę posiadaczy dokumentów pozwalających zatrzymywać samochody na kopertach - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
W ciągu roku od wprowadzenia nowych kryteriów uzyskiwania kart parkingowych powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności wydały 212,5 tys. takich dokumentów. Jak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ponad 210 tys. nowych dokumentów trafiło do osób niepełnosprawnych, a 2,3 tys. do placówek, które się nimi zajmują.
Oznacza to, że liczba uprawnionych zmniejszyła się trzy-czterokrotnie, bo według różnych szacunków ze starych kart parkingowych mogło korzystać od 650 tys. do 900 tys. osób. Urzędnicy zastrzegają, że dane o starych dokumentach są tylko orientacyjne, ponieważ przepisy wcześniej nie wymagały zbierania danych ich posiadaczy w centralnym systemie.
Powiatowe zespoły zwracają jednak uwagę, że w następnych miesiącach nowych dokumentów będzie przybywać, ponieważ nie zakończył się proces ich wymiany. Niektóre osoby czekają na termin komisji lekarskiej, aby uzyskać orzeczenie wskazujące na znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.
Zgodnie z nowymi przepisami kartę parkingową, uprawniającą do parkowania na tzw. kopertach, mogą otrzymać osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, a jednocześnie z ograniczonymi możliwościami poruszania się. Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mogą otrzymać kartę parkingową tylko jeśli przyczyną niepełnosprawności są choroby narządu wzroku (symbol 04-O), upośledzenie narządu ruchu (05-R) lub choroba neurologiczna (10-N). Dla osób do lat 16, które nie mają w orzeczeniu określonego stopnia niepełnosprawności, warunkiem otrzymania karty parkingowej jest ograniczona możliwość poruszania się.
Nowe karty parkingowe są imienne i ważne na nie więcej niż 5 lat. Karta może być wydawana także placówkom, które posiadają samochód do przewozu osób z niepełnosprawnością. Na takim dokumencie widnieje numer rejestracyjny samochodu, który jest własnością danej instytucji. Wersja dla placówki ważna jest na 3 lata. Organem wydającym karty parkingowe jest przewodniczący powiatowego lub miejskiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. Dokumenty są ewidencjonowane w bazie danych, która jest częścią Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).
Karta umożliwia parkowanie na tzw. kopertach, a także ignorowanie znaku „zakaz wjazdu” oraz „zakaz postoju”. Osoby, które od 1 lipca korzystają z tych przywilejów, nie posiadając nowej karty, narażają się na kary. W przypadku postoju na miejscu parkingowym dla osób niepełnosprawnych jest to 800 zł i 5 punktów karnych. Kara za nieuprawnione korzystanie z karty parkingowej wynosi zaś 2 tys. złotych.
Źródło: PAP