Trwa ładowanie...
02-03-2016 13:18

Karta pojazdu: można kierować wnioski o zwrot 425 zł

Karta pojazdu: można kierować wnioski o zwrot 425 złŹródło: Wirtualna Polska
delaj9p
delaj9p

Wyrok sądu apelacyjnego sprawił, że zmotoryzowani mogą ubiegać się o zwrot 425 zł za wydanie karty pojazdu. Rzecz dotyczy tych osób, które nabyły i zarejestrowały samochód pomiędzy 23 lutego a 14 kwietnia 2006 roku – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Od początku 2016 roku osoby sprowadzające dla siebie samochód z zagranicy nie muszą już uiszczać opłaty recyklingowej. Jak się okazało, jej wysokość nie miała nic wspólnego ani z kosztem złomowania danego pojazdu, ani finansowymi potrzebami państwa w związku z koniecznością zapewnienia sieci punktów złomowania aut. Po prostu została odgórnie ustalona przy urzędniczym biurku. Podobnie rzecz miała się z kartą pojazdu. W latach 2003-2006 za wydanie dokumentu, który zawiera dane na temat auta, jego właścicieli oraz niektórych faktów dotyczących historii serwisowania, płaciło się aż 500 zł. Tymczasem, koszty związane z jego produkcją i wydaniem to zaledwie 75 zł.

Sprawą w 2007 roku zajął się Trybunał Konstytucyjny, który uznał kwotę za niepoprawną. Dodatkowo, Europejski Trybunał Sprawiedliwości wykazał, że regulacja nakazująca wniesienie opłaty w wysokości 500 zł jest niezgodna z przepisami unijnymi. Ci, którzy przed laty nadpłacili, wciąż mogą zwracać się o zwrot 425 złotych.

Choć większość spośród kierowców już zgłosiła się po należne pieniądze, to - jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” - sytuacja przedstawia się inaczej w miastach na prawach powiatu. Dla przykładu, jak wylicza DGP, w Krakowie wniosek złożyło zaledwie 11 proc. uprawnionych, a w Toruniu pieniądze należą się jeszcze blisko 600 osobom.

Aby uzyskać zwrot nadpłaty za kartę pojazdu, należy zwrócić się pisemnie do organu, który ją wydał i dołączyć dokument, dowodzący poniesienie kosztu. Jeśli otrzymamy odmowę zwrotu, pozostaje nam wniesienie sprawy przed sąd właściwy dla organu, który wydał kartę pojazdu. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku wystawiony zostanie nakaz zapłaty. Obowiązuje dziesięcioletni okres przedawnienia, więc wnioski złożone po 14 kwietnia 2016 roku zostaną rozpatrzone negatywnie.

tb, moto.wp.pl

delaj9p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
delaj9p
Więcej tematów