Trwa ładowanie...
d2wuta6

Jest pozew amerykańskich władz przeciwko Volkswagenowi

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jest pozew amerykańskich władz przeciwko Volkswagenowi
(zdjęcie producenta)
d2wuta6

Ministerstwo sprawiedliwości USA wniosło cywilny pozew przeciwko koncernowi Volkswagen w związku z manipulowaniem pomiarami emisji tlenków azotu w jego samochodach i łamaniem w ten sposób przepisów o ochronie środowiska.

Jak oświadczył wyższy przedstawiciel ministerstwa, zawarte w pozwie zarzuty mogą kosztować niemieckiego giganta miliardy dolarów. - Stany Zjednoczone będą forsować wszystkie stosowne środki zaradcze przeciwko Volkswagenowi dla zadośćuczynienia naruszeniom naszych przepisów o ochronie powietrza - powiedział funkcjonujący w tym resorcie w departamencie środowiska i zasobów naturalnych zastępca prokuratora generalnego John Cruden.

Pozew wobec Volkswagena wymienia cztery czyny stanowiące naruszenie ustawy o ochronie powietrza (Clean Air Act), w tym manipulowanie systemem kontroli spalin i lekceważenie obowiązku zawiadamiania o takim procederze. - Twierdzimy, iż wiedzieli co robią, że rozmyślnie łamią prawo i że skutkuje to konsekwencjami zdrowotnymi - zaznaczył wyższy przedstawiciel ministerstwa sprawiedliwości.

d2wuta6

Na początku września Volkswagen przyznał się do postawionych mu przez amerykańską federalną Agencję Ochrony Środowiska (EPA) zarzutów, że w swych samochodach z silnikami Diesla instalował zabezpieczenia przed nadmierną emisją tlenków azotu podczas testów. Ujawnienie tego faktu wywołało najpoważniejszy na przestrzeni ostatnich lat skandal w globalnej branży motoryzacyjnej.

Oprogramowanie wyłączało system neutralizacji tlenków azotu podczas normalnej eksploatacji samochodu i włączało go w razie rozpoznania, że silnik poddawany jest testom. Zainstalowano je w blisko 600 000 sprzedanych w USA samochodów Volkswagena, a także jego spółek córek, m.in. Skodzie, Audi. Koncern nie zdołał się jeszcze porozumieć z EPA w sprawie planu zmodyfikowania oprogramowania we wszystkich użytkujących je pojazdach.

Ministerstwo sprawiedliwości rozważa ponadto wszczęcie przeciwko Volkswagenowi postępowania karnego, ale potrzebny byłby w tym celu rozszerzony materiał dowodowy. Koncern oświadczył, że nie będzie na razie komentował pozwu, który jest obecnie badany.

Źródło: PAP

d2wuta6

ll

d2wuta6

Podziel się opinią

Share
d2wuta6
d2wuta6
Więcej tematów