Trwa ładowanie...
d3vsu3f

Jedziesz na święta do rodziny? Policja będzie pilnować dróg

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jedziesz na święta do rodziny? Policja będzie pilnować dróg
(PAP/Marcin Bielecki)
d3vsu3f

Wielu Polaków niebawem uda się podróż przed świętami. Jak zwykle na drogach pojawią się policjanci. W 2014 roku było to kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy. Czym będzie się różnić tegoroczna akcja „Bezpieczna Wielkanoc”? Kierowcy znacznie łatwiej będą mogli stracić prawo jazdy, a mandaty zostaną wręczone także pieszym.

Rok 2014 przyniósł znaczne zmiany w przepisach drogowych i organizacji pracy policji. Wiosną komendant główny policji zalecił funkcjonariuszom znacznie częstsze wykorzystywania prawa do zatrzymywania prawa jazdy. Obecnie w ciągu miesiąca taki los spotyka mniej więcej liczbę kierowców porównywalną z wynikiem za cały rok 2011 czy 2012. Co więcej, powołano specjalne jednostki policji, które zajmują się wyłącznie takimi sprawami. Dysponują one nieoznakowanymi radiowozami z wideorejestratorem. Ukaranym zatrzymywane jest prawo jazdy, a o słuszności tego kroku i ewentualnym czasie pozbawienia dokumentu decyduje sąd. Za co można w ten sposób stracić uprawnienia do kierownia?

Chodzi o te sytuacje, w których kierowca naraża bezpieczeństwo i życie innych uczestników dróg. Szczególnie piętnowane jest wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i tuż przed nim, nieprawidłowe wyprzedzanie, które zmusza jadących z naprzeciwka do zjechania na pobocze, a także drastyczne przekroczenie prędkości - przede wszystkim w terenie zabudowanym.

d3vsu3f

Jak zwykle, z poważnymi konsekwencjami należy liczyć się, przewożąc dzieci bez fotelików (150 zł i 6 punktów karnych), zatrzymując się na autostradzie lub drodze ekspresowej poza wyznaczonymi miejscami (300 zł), wyprzedzając na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi (300 zł i 5 punktów karnych), czy nie ustępując pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu (350 zł i 6 punktów karnych).

Nie warto również liczyć, że na sucho ujdzie nam jazda po spożyciu alkoholu. Jak pokazują statystyki, problem ten w coraz mniejszym stopniu staje się udziałem Polaków. Ci, którzy decydują się na jazdę pod wpływem powinni wiedzieć, że policja dysponuje nowym, szybkim w użyciu sprzętem – alkomatami, które nie wymagają używania ustników. Pozawalają one na przeprowadzenie ogromnej liczby kontroli. W 2013 roku trzeźwość kierujących sprawdzano 8,7 mln razy. W 2014 było już 15,4 mln kontroli. Często prowadzone są one tak, że badani są wszyscy użytkownicy danej drogi.

Obawiać powinni się też nieprzestrzegający prawa piesi. W sierpniu 2014 roku weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Do tej pory obowiązek noszenia odblasków miały jedynie dzieci do 15. roku życia. Teraz dotyczy on wszystkich pieszych, którzy poruszają się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym na nieoświetlonej drodze. Pieszy może się poruszać bez elementów odblaskowych po zmierzchu jedynie po drodze przeznaczonej wyłącznie dla niego lub po chodniku, bądź w strefie zamieszkania, gdzie pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem. Przez pierwsze miesiące od wprowadzenia nowych przepisów policjanci stosowali głównie pouczenia. Od początku tego roku wystawiają za to wykroczenie mandaty; na ponad 23 000 osób, które złamały te przepisy, ponad 15 000 zostało ukaranych mandatami od 20 do 500 zł.

W wielkanocny weekend 2014 roku na polskich drogach miały miejsce 293 wypadki. Zginęły w nich 33 osoby, a 381 zostało rannych. Policjanci przyłapali 1324 kierujących pod wpływem alkoholu.

d3vsu3f

tb/sj/tb

d3vsu3f

Podziel się opinią

Share

d3vsu3f

d3vsu3f