Jakim typem kierowcy jesteś?
W Polsce prawo jazdy posiada ponad 20 mln osób. Psychologowie przyjrzeli się kierowcom i zdarzeniom drogowym, w których uczestniczą - nie tylko pod względem błędów w technice i taktyce jazdy.
Przeanalizowali oni zmotoryzowanych pod kątem zachowań, które kierują nimi podczas jazdy. Dzięki temu udało się wyodrębnić pięć typów kierowców. Warto zastanowić się, do której kategorii się zaliczamy i czy jesteśmy prowadzącym najbardziej pożądanym z punktu widzenia bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu.
Kierowca z syndromem Mad Maxa
Nie ma bardziej dominującej, pewnej i zapatrzonej w siebie osoby na drodze. Swoim zachowaniem chce podporządkować innych zmotoryzowanych. Jego reakcji nie ograniczają przepisy, a swoim postępowaniem wywołuje u innych gniew, irytację i frustrację. Jeśli na drodze trafi na podobnego do siebie to efektem może być mniej lub bardziej kontrolowana agresja.
Kierowca z syndromem wychowawcy
Jest on "belfrem" za kółkiem. Pouczanie innych uczestników ruchu drogowego jest dla niego sposobem na budowanie swojej wartości. Uważa, że dzięki temu, iż zna i przestrzega zasad, może wymuszać je na innych. "Jestem lepszy, Tobie też pokażę jak masz się zachowywać" - taki styl na drodze może wywołać u innych uczestników nieufność i agresję.
Kierowca z syndromem słodkiej idiotki
Jest to typ prowadzącego mocno skoncentrowanego na sobie. Interesuje go jego własny interes. Na drodze nie zauważa innych uczestników, wymusza na nich zachowania, które poprawiają jego drogową sytuację. Sam natomiast nie jest skłonny do społecznych zachowań, np. wpuszczenia lub przepuszczenia innego uczestnika ruchu. Kierowców mających do czynienia z osobami tego typu frustrują takie zachowania, a w konsekwencji z nieufnością podchodzą do innych uczestników ruchu. Pamiętajmy, że kultura wymaga wzajemności, a ten kierowca wykorzystuje innych.
Kierowca odreagowujący lęki
Wśród zmotoryzowanych są tacy, którzy nie potrafią na drodze zachowywać się neutralnie. Ich styl jazdy jest albo agresywny, albo defensywny. Reakcje na drodze są trudne do przewidzenia i rządzi nimi chęć poczucia społecznej akceptacji swoich zachowań. Mogą oni zachowywać się wbrew przepisom, bo ich pewność siebie jest słabsza, a odważne zachowania innych kierowców mogą spowodować wycofanie. Kierujący ci wywołują nieufność i lekceważenie. Są traktowani z góry i często padają ofiarami drogowej agresji oraz wymuszania na nich nieprawidłowych zachowań.
Kierowca asertywny
Można go określić mianem dojrzałego. Doskonale porusza się na drodze, dąży do określonego celu i nie poddaje się emocjom. Zachowuje się życzliwie - zauważa innych uczestników ruchu, wyzwala pozytywne emocje oraz świeci przykładem i życzliwością.
A Ty jakim typem kierowcy jesteś?
Źródło: Szkoła Auto Skoda
ll/moto.wp.pl