Trwa ładowanie...

Jak wydostać się z auta po wypadku. Praktyczny poradnik

Podczas wypadku ogranicza nas nie tylko stres. Zatrzaśnięte drzwi i problem z wydostaniem się z auta sprawi, że wpadniesz w panikę, a to najgorszy możliwy moment na histerię. Dlatego musisz zachować zimną krew i wiedzieć, jak sobie z tym poradzić.

Share
Jak wydostać się z auta po wypadku. Praktyczny poradnik
Źródło: Pixabay.com
d2271v3

Co zrobić, gdy zablokowały się pasy bezpieczeństwa

W wyniku wypadku może dojść do zacięcia się pasów bezpieczeństwa, które skutecznie unieruchomią cię w aucie. Jeśli nie da się ich odpiąć, najprościej będzie po prostu je przeciąć. Do tego przyda się poręczny i przy tym bezpieczny nożyk, który umieszczono w breloku dopinanym do kluczy. W przeciwieństwie do większości narzędzi, które zwykle trzymamy w samochodzie na wszelki wypadek, możesz mieć pewność, że siła uderzenia nie odrzuci breloka poza zasięg rąk. Jeśli przypniesz go do samochodowych kluczy, zawsze będziesz wiedzieć, gdzie się znajduje.

By dostać się do nożyka, wystarczy wyszarpnąć ruchomy element z kółkiem do kluczy. W powstałej w ten sposób szczelinie znajduje się niewielkie ostrze, które będzie w stanie przeciąć pasy bezpieczeństwa jak papier. Konstrukcja nożyka sprawia, że jest bezpieczny i nie pokaleczysz się nim podczas używania.

Jak wyswobodzić się z pasów, gdy samochód znajduje się na dachu

Jesienią potrzeba naprawdę niewiele, by samochód dachował. Wystarczy poślizg, głęboki rów czy spora przeszkoda, o którą można zahaczyć jednym kołem jadąc z dużą prędkością. W skrajnych przypadkach jest to zderzenie z innym autem. Jeśli masz zapięte pasy i podczas uderzenia nie doznałeś poważnych obrażeń, przed przyjazdem pomocy lepiej będzie wydostać się z samochodu.

Youtube.com
Źródło: Youtube.com

By to zrobić, nie odpinaj pasów od razu. Wtedy uderzysz głową w dach samochodu, a to może doprowadzić do poważnych urazów czaszki lub kręgosłupa. By po odpięciu lub przecięciu pasów znaleźć się w miarę bezpiecznej pozycji, należy podkurczyć nogi, a następnie podciągnąć je tak, by opierały się o dach. Dopiero wtedy można spróbować odpiąć pasy.

d2271v3

Jak zareagować, gdy drzwi nie da się otworzyć

Jeżeli poza pasami zablokowały się również drzwi, trzeba będzie wydostać się z auta przez szybę. Jeżeli nie stłukła się w wyniku wypadku, a mechanizm podnoszenia i opuszczania szyb odmówił posłuszeństwa, trzeba ją będzie wybić. Używanie do tego łokcia lub pięści mija się z celem, do tego zadania potrzebny będzie profesjonalny zbijak.

Nowoczesne i poręczne modele zamontowane w multitoolach samochodowych są bardzo proste w obsłudze. Wystarczy docisnąć przyrząd do szyby, a skobel, który znajduje się wewnątrz punktaka wyprowadzi uderzenie, które będzie w stanie skruszyć nawet najtwardszą samochodową szybę. Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze i przede wszystkim bezpieczne. Przy wybijaniu szyby trzeba jednak uważać na spadające kawałki szkła.

Co, jeśli jesteś świadkiem wypadku?

Zgodnie z prawem osoby postronne mogą podczas wypadku wybić szybę w samochodzie w celu uratowania osób poszkodowanych. Nawet nie uczestnicząc bezpośrednio w kolizji, warto mieć przy sobie coś, co pozwoli dostać się do samochodu i udzielić pomocy kierowcy i pasażerom. Jeśli nie masz przy sobie multitoola, przyda się chociażby samochodowa gaśnica czy klucz do kół. Należy pewnie złapać za uchwyt, a następnie uderzyć krawędzią lub ostrym końcem w szybę. Łatwiej będzie, jeśli uderzysz w punkt blisko krawędzi, cios bliżej centrum najprawdopodobniej nie zbije szyby.

d2271v3

Podziel się opinią

Share
d2271v3
d2271v3
Więcej tematów