ycipk-28gouy

Jak wydostać się z auta po wypadku. Praktyczny poradnik

Podczas wypadku ogranicza nas nie tylko stres. Zatrzaśnięte drzwi i problem z wydostaniem się z auta sprawi, że wpadniesz w panikę, a to najgorszy możliwy moment na histerię. Dlatego musisz zachować zimną krew i wiedzieć, jak sobie z tym poradzić.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Akcesoria przydatne w razie wypadku
Akcesoria przydatne w razie wypadku (Pixabay.com)
ycipk-28gouy

Co zrobić, gdy zablokowały się pasy bezpieczeństwa

W wyniku wypadku może dojść do zacięcia się pasów bezpieczeństwa, które skutecznie unieruchomią cię w aucie. Jeśli nie da się ich odpiąć, najprościej będzie po prostu je przeciąć. Do tego przyda się poręczny i przy tym bezpieczny nożyk, który umieszczono w breloku dopinanym do kluczy. W przeciwieństwie do większości narzędzi, które zwykle trzymamy w samochodzie na wszelki wypadek, możesz mieć pewność, że siła uderzenia nie odrzuci breloka poza zasięg rąk. Jeśli przypniesz go do samochodowych kluczy, zawsze będziesz wiedzieć, gdzie się znajduje.

ycipk-28gouy

By dostać się do nożyka, wystarczy wyszarpnąć ruchomy element z kółkiem do kluczy. W powstałej w ten sposób szczelinie znajduje się niewielkie ostrze, które będzie w stanie przeciąć pasy bezpieczeństwa jak papier. Konstrukcja nożyka sprawia, że jest bezpieczny i nie pokaleczysz się nim podczas używania.

Jak wyswobodzić się z pasów, gdy samochód znajduje się na dachu

Jesienią potrzeba naprawdę niewiele, by samochód dachował. Wystarczy poślizg, głęboki rów czy spora przeszkoda, o którą można zahaczyć jednym kołem jadąc z dużą prędkością. W skrajnych przypadkach jest to zderzenie z innym autem. Jeśli masz zapięte pasy i podczas uderzenia nie doznałeś poważnych obrażeń, przed przyjazdem pomocy lepiej będzie wydostać się z samochodu.

ycipk-28gouy
Youtube.com
Podziel się

By to zrobić, nie odpinaj pasów od razu. Wtedy uderzysz głową w dach samochodu, a to może doprowadzić do poważnych urazów czaszki lub kręgosłupa. By po odpięciu lub przecięciu pasów znaleźć się w miarę bezpiecznej pozycji, należy podkurczyć nogi, a następnie podciągnąć je tak, by opierały się o dach. Dopiero wtedy można spróbować odpiąć pasy.

Jak zareagować, gdy drzwi nie da się otworzyć

Jeżeli poza pasami zablokowały się również drzwi, trzeba będzie wydostać się z auta przez szybę. Jeżeli nie stłukła się w wyniku wypadku, a mechanizm podnoszenia i opuszczania szyb odmówił posłuszeństwa, trzeba ją będzie wybić. Używanie do tego łokcia lub pięści mija się z celem, do tego zadania potrzebny będzie profesjonalny zbijak.

ycipk-28gouy

Nowoczesne i poręczne modele zamontowane w multitoolach samochodowych są bardzo proste w obsłudze. Wystarczy docisnąć przyrząd do szyby, a skobel, który znajduje się wewnątrz punktaka wyprowadzi uderzenie, które będzie w stanie skruszyć nawet najtwardszą samochodową szybę. Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze i przede wszystkim bezpieczne. Przy wybijaniu szyby trzeba jednak uważać na spadające kawałki szkła.

Co, jeśli jesteś świadkiem wypadku?

ycipk-28gouy

Zgodnie z prawem osoby postronne mogą podczas wypadku wybić szybę w samochodzie w celu uratowania osób poszkodowanych. Nawet nie uczestnicząc bezpośrednio w kolizji, warto mieć przy sobie coś, co pozwoli dostać się do samochodu i udzielić pomocy kierowcy i pasażerom. Jeśli nie masz przy sobie multitoola, przyda się chociażby samochodowa gaśnica czy klucz do kół. Należy pewnie złapać za uchwyt, a następnie uderzyć krawędzią lub ostrym końcem w szybę. Łatwiej będzie, jeśli uderzysz w punkt blisko krawędzi, cios bliżej centrum najprawdopodobniej nie zbije szyby.

Polub WP Moto
ycipk-28gouy
ycipk-28gouy
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-28gouy