Trwa ładowanie...

Jak rozszyfrować polskie tablice rejestracyjne?

W Polsce łatwo poznać, skąd jest dany pojazd – wystarczy spojrzeć na tablicę rejestracyjną, aby dowiedzieć się, z jakiego powiatu pochodzi jego właściciel. Jednak nie zawsze i nie dla każdego te literowe skróty są oczywiste, a do tego w przypadku służb zasady są nieco inne.

Jak rozszyfrować polskie tablice rejestracyjne?Źródło: PAP, fot: Dominik Kulaszewicz
d1u6y09
d1u6y09

Stworzyliśmy dla was quiz, w którym rozpoznawaliście województwo po tablicy rejestracyjnej. Średni uzyskany przez was wynik wyniósł 85 proc. poprawnych odpowiedzi. Zadanie z pozoru nie było szczególnie trudne, ale jak widać, czasem pojawiały się wątpliwości. Wynika to z faktu, że pierwsze litery (które odpowiadają województwu) nie zawsze łatwo powiązać z ich pochodzeniem.

Ich dobór nie zawsze był taki sam. Niektóre związane są ze stolicami województw. Tak jest w przypadku małopolskiego, mazowieckiego, podlaskiego, podkarpackiego, pomorskiego i wielkopolskiego. Czasem powiązanie jest jeszcze prostsze i litera wynika z nazwy województwa. W tej grupie znajdują się dolnośląskie, śląskie i zachodniopomorskie. Są też przypadki, gdy zasady są połączone, gdyż nazwy regionów pochodzą od ich stolic. Tutaj znajdziemy lubelskie i opolskie.

Jednak po zastosowaniu tych zasad zostało kilka województw, które musiałyby mieć takie same litery. W tej sytuacji ustawodawcy musieli wybrać inne. Tak stało się w przypadku kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Poniżej przypominamy pełną listę:
B – województwo podlaskie
C – województwo kujawsko-pomorskie
D – województwo dolnośląskie
E – województwo łódzkie
F – województwo lubuskie
G – województwo pomorskie
K – województwo małopolskie
L – województwo lubelskie
N – województwo warmińsko-mazurskie
O – województwo opolskie
P – województwo wielkopolskie
R – województwo podkarpackie
S – województwo śląskie
T – województwo świętokrzyskie
W – województwo mazowieckie
Z – województwo zachodniopomorskie

Kolejne litery związane już są z nazwą powiatu. W przypadku miast na prawach powiatu i dzielnic Warszawy są to łącznie dwie litery, a w innych przypadkach trzy. Są wyjątki od tej reguły, jak np. Sopot, który choć jest miastem na prawach powiatu, to posiada tablice rejestracyjne z wyróżnikiem GSP.

d1u6y09

Te zasady są ogólnie znane, gdyż dotyczą zwykłych kierowców. Jednak również inne typy tablic wydawane są zgodnie z określonymi regułami. W przypadku służb dyplomatycznych samochody zarejestrowane są w Warszawie, stąd litera W na początku, a kolejne trzy cyfry oznaczają państwo, do przedstawicielstwa którego należy pojazd.

W wojsku tablice zaczynają się od litery U. Następująca po niej zależy od typu pojazdu – np. UA to samochody osobowe, UB to pojazdy bojowe, a UJ to przyczepy specjalne.

Litera H na początku większości zmotoryzowanych kojarzy się z policją, ale jest używana również przez inne służby. Np. HA oznacza pojazd CBA, HC służby celne, a HS kontroli skarbowej. Najczęściej na naszych drogach jednak spotykamy samochody z tablicami zaczynającymi się od liter HP, czyli policyjne. Trzecia litera w tym wyróżniku oznacza województwo, ale tutaj klucz był inny niż w przypadku samochodów cywilnych.

Pojazdy Komendy Głównej mają tablice zaczynające się od HPA, a kolejne powiązane są w kolejności alfabetycznej zgodnej z nazwami województw. I tak Dolnośląska Komenda Wojewódzka ma HPB, a Zachodniopomorska Komenda Wojewódzka – HPW. HPZ zostało zarezerwowane do Komendy Stołecznej Policji, a HPL dla szkół policyjnych.

d1u6y09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u6y09
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj