Trwa ładowanie...
d29jg4v
Materiał Partnera
fotelik

Jak przewozić dziecko w foteliku samochodowym?

Polskie prawo nie pozostawia wątpliwości: chcąc przewozić dziecko poniżej 150 cm wzrostu w samochodzie, należy je zapiąć w specjalnym foteliku. Pozostają pytania: w jaki sposób przypiąć malucha pasami? Czy można przewozić dzieci na przednim siedzeniu? Wreszcie: czy istnieją jakiekolwiek wyjątki od powyższej reguły?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dziecko w samochodzie
Dziecko w samochodzie (istockphoto.com, Fot: scyther5)
d29jg4v

Dlaczego fotelik jest tak istotny?

Małe dziecko przewożone bez fotelika jest skazane na łaskę losu. Przy gwałtownym hamowaniu czy ewentualnej stłuczce małe ciało jest zupełnie bezbronne i zostaje z miejsca zmiażdżone, co dobrze widać na filmach z testów zderzeniowych przy udziale dziecięcych manekinów.

Nie ma znaczenia, czy przewozisz dziecko we własnym, czy w cudzym samochodzie. Podobnie wszystko jedno, czy wybierasz się dwie ulice dalej, czy do pobliskiego sklepu. Zasada jest niezmienna: nawet na krótkiej i pozornie bezpiecznej trasie musisz zadbać o odpowiedni fotelik. Pod żadnym pozorem nie można trzymać dziecka na kolanach, przypinać się razem z nim pasami ani stosować żadnych innych prowizorycznych metod.

d29jg4v

Co się zmieniło?

Odkąd w 2015 roku rząd znowelizował prawo o ruchu drogowym, kierowcy i pasażerowie mają obowiązek dostosować się do unijnych norm. Zmiany objęły także reguły dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie.

Niegdyś obowiązywała zasada 12 lat – dzieci poniżej tej granicy wieku musiały być przewożone w fotelikach. Obecnie w mocy pozostaje jedynie granica wzrostu, która wynosi 150 cm. Osoby niższe – mimo że mają 12 lat – muszą jeździć w fotelikach aż do uzyskania pełnoletności. Siedzenie musi być dostosowane zarówno do wzrostu, jak i do wagi dziecka.

Dziecko na przednim siedzeniu?

Można przewozić z przodu dzieci, które nie mają jeszcze 150 cm wzrostu, o ile będą one zapięte w foteliku albo innym urządzeniu podtrzymującym. Dotyczy to także samochodów z poduszką powietrzną, ale tylko w wypadku, gdy poduszka zostanie uprzednio zdezaktywowana.

d29jg4v

Czy istnieją jakieś wyjątki od tej reguły?

Obowiązek podróży w foteliku nie dotyczy dzieci, które:
- otrzymały zaświadczenie lekarskie ze stosownym przeciwwskazaniem co do przejazdów w fotelikach,
- mierzą ponad 135 cm wzrostu, ale ze względu na swoją wagę nie można ich prawidłowo zapiąć w żadnym foteliku, który jest dostępny w Polsce. W takiej sytuacji dziecko może jeździć na tylnym siedzeniu zapięte trzypunktowym pasem bezpieczeństwa,
- podróżują z dwojgiem innych dzieci na tylnym siedzeniu samochodu. Kiedy w pojeździe nie ma miejsca na więcej niż dwa foteliki, jeden maluch (ten który ma min. 3 lata) może podróżować bez fotelika.

Jak zapinać dziecko w foteliku?

Najważniejsze, żeby robić to starannie i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Pasy fotelika powinny znajdować się za ramionami dziecka, a nie ponad ani pod obojczykiem. Ważne, żeby były równo ułożone i aby przylegały do ciała. Z kolei klamra musi pozostawać na wysokości klatki piersiowej, a nie brzucha. Kiedy zamierzasz przewieźć dziecko w foteliku, który można przypiąć zwykłymi pasami samochodowymi, upewnij się, że nie będą one przebiegać zbyt wysoko (a już na pewno nie przekładaj ich pod pachą nieletniego pasażera). Pamiętaj: pasy nie mogą być luźne, trzeba ja zapiąć możliwie ciasno. Dlatego też dziecko nie powinno siedzieć w samochodzie w grubym kombinezonie albo w zimowej kurtce.

Co grozi za złamanie przepisów?

6 punktów karnych, 150 zł mandatu, a przede wszystkim zagrożenie dla życia i zdrowia Twojego dziecka.

d29jg4v

Podziel się opinią

Share

d29jg4v

d29jg4v