Trwa ładowanie...

Jak jeździć z przyczepką?

Jak jeździć z przyczepką?Źródło: Materiały prasowe
d1u6y09
d1u6y09

Cieplejsze dni sprawiają, że coraz częściej na ulicach widzimy samochody ciągnące przyczepki - zarówno kempingowe, jak i te do przewożenia towarów, np. materiałów budowlanych. O czym należy pamiętać, jeżeli mamy wybrać się w trasę takim zestawem?

Pod kątem masy całkowitej wyróżniamy dwa główne rodzaje przyczep, które mogą być ciągnięte przez samochód osobowy - do 750 kg oraz powyżej tej wartości. Na obie nie są potrzebne dodatkowe kategorie prawa jazdy, zaś całkowita masa zespołu pojazdów (samochód plus przyczepa) nie może przekraczać 3,5 tony. Wśród innych istotnych przepisów należy wyróżnić konieczność posiadania hamulca najazdowego przez przyczepę o masie powyżej 750 kg oraz limity prędkości podczas jazdy - 50 km/h w obszarze zabudowanym, a poza nim 70 km/h (droga jednojezdniowa) i 80 km/h (droga dwujezdniowa, droga ekspresowa jedno- i dwujezdniowa, autostrada). Należy też mieć na uwadze, że masa przyczepy nie może być wyższa od masy holującego ją pojazdu.

Jazda takim pojazdem wymaga też może nie tyle specjalnych umiejętności, co oswojenia się i przyzwyczajenia, gdyż nie będzie ona wyglądała tak samo, jak w przypadku samego samochodu. Pamiętajmy, że przyczepa nie jest całkowicie zintegrowana z autem - zachowa się specyficznie szczególnie w zakrętach i podczas. Trzeba mieć na uwadze, że zestaw będzie miał dużo gorsze przyspieszenie, dlatego też na wyprzedzanie należy decydować się w ostateczności. Szczególną ostrożność trzeba zachować podczas wracania na swój pas ruchu, gdyż zbyt szybkie wykonanie tego manewru może spowodować utratę kontroli nad pojazdem.

Kolejnymi złotymi zasadami, których należy przestrzegać podczas holowania przyczepy, są powolne rozpędzanie, wcześniejsza redukcja biegów oraz zachowanie większej odległości od poprzedzających pojazdów - droga hamowania będzie dłuższa. Zakręty trzeba pokonywać względnie szeroko, a podczas cofania, o ile nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia, najlepiej poprosić o pomoc pasażera, który odpowiednio pokieruje nami z zewnątrz.

Osobnym zagadnieniem jest kwestia odszkodowania za szkody powstałe w wyniku eksploatacji przyczepki. Będzie ono wypłacone z polisy samochodowej, jeżeli w momencie kolizji przyczepa była złączona z autem lub odłączyła się od holowanego pojazdu, ale jeszcze się toczyła. Z obowiązkowego OC przyczepy zostanie wypłacone odszkodowanie w przypadku, gdy była ona odłączona od pojazdu (np. stała zaparkowana w nieodpowiednim miejscu) lub odłączyła się od samochodu i przestała się już toczyć.

d1u6y09

ll

d1u6y09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u6y09
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj