Trwa ładowanie...
d3jmfxi

Jaguar Land Rover autonomicznie w terenie

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jaguar Land Rover autonomicznie w terenie
(Materiały prasowe)
d3jmfxi

Koncern Jaguar Land Rover prowadzi badania nad stworzeniem autonomicznego samochodu. Niby nic nadzwyczajnego w dzisiejszych czasach, jednak JLR chce, by ich samochody potrafił samodzielnie poruszać się w terenie.

Technologia autonomicznej jazdy zatacza coraz szersze kręgi. Obecnie w Stanach Zjednoczonych prowadzone są testy drogowe aut sterowanych przez komputery. Sygnały pochodzą z rozmaitych kamer i czujników umieszczonych na pojeździe. Jednak wszystkie testy odbywają się na asfaltowych drogach i dotyczą samochodów bardziej lub mniej, ale miejskich. JLR idzie krok dalej i tworzy auto, które będzie poruszało się samodzielnie w terenie. Pierwsze badania już są prowadzone. Za króliki doświadczalne służą m.in. Range Rover Sport i Jaguar F-Pace.

"Autonomous all-terrain driving research project", bo tak nazywa się projekt autonomicznej jazdy, opierać się będzie o kilka systemów. Chodzi m.in. o asystenta drogowego, aktywny tempomat i asystenta jazdy w terenie. Aby umożliwić autonomiczną jazdę off-roadową koncern JLR zastosuje jeszcze jedną nowinkę – czujniki ultradźwiękowe. Wykrywają one wszelkie nierówności i przeszkody w odległości do pięciu metrów przed samochodem. Pozwoli to na bezpieczną i szybką reakcję automatyki, która odpowiadać ma za sterowanie samochodem i zmiany układów napędu.

d3jmfxi

Koncern Jaguar Land Rover od razu zaznacza, że systemy montowane w przyszłości w ich samochodach, nie będą w pełni autonomiczne. Do pełnego wykorzystania potrzebny będzie kierowca, który na wyświetlaczu otrzymywać ma pewne wskazówki dotyczące ustawień niektórych układów – jak chociażby pneumatycznego zawieszenia. Nie wiadomo jeszcze kiedy pojawi się autonomiczny samochód terenowy, jednak koncern szacuje, że globalna sprzedaż takich aut może osiągnąć nawet 500 000 egzemplarzy rocznie.

Marek Adamowicz

Przygotuj klimatyzację na lato! >>

d3jmfxi

Podziel się opinią

Share

d3jmfxi

d3jmfxi